Rośnie nam następca Adama Małysza. Mateusz Rutkowski został mistrzem świata juniorów w skokach narciarskich. Pokonał m.in. Austriaka Thomasa Morgensterna. Polak prowadził już po I serii zawodów rozgrywanych w norweskim Strynie.

W pierwszej serii niespełna 18-letni Rutkowski jako jedyny przekroczył granicę stu metrów - skoczył 104,5 m, poprawiając o pół metra rekord obiektu "Bjoerkelibakkane". Sędziowie nagrodzili go notą 146 punktów.

Morgenstern, 5. zawodnik klasyfikacji generalnej tegorocznego Pucharu Świata i ubiegłoroczny mistrz świata ze szwedzkiej Solleftei, uzyskał w pierwszej próbie 97 m i na półmetku tracił do Polaka 15 punktów.

W drugiej serii Rutkowski skoczył 95,5 metra, a Morgenstern o metr dalej. Ostatecznie Austriak stracił do Polaka 12,5 pkt.

Mateusz Rutkowski, podopieczny Józefa Jarząbka, dał się poznać z bardzo dobrej strony już podczas mistrzostw Polski w skokach narciarskich rozgrywanych w Karpaczu i Zakopanem. Zawodnik TS Wisła Zakopane dwukrotnie stawał na podium obok trzykrotnego tryumfatora Pucharu Świata – Adama Małysza; Mateusz Rutkowski zdobył wicemistrzostwo kraju.