W niedzielę odbędzie się wyścig o Grand Prix Monako - szósty wyścig sezonu Formuły 1. Uliczny tor w Monte Carlo należy do ulubionych Roberta Kubicy. Dziś rozpoczynają się pierwsze treningi. O tym, że Monako jest miejscem szczególnym, wiedzą wszyscy w Formule 1. Zwycięstwo na ciasnych uliczkach Monte Carlo jest czymś więcej niż zwykłą wygraną w sezonie.

Panuje tu niezwykła atmosfera, także poza torem, jest mnóstwo znanych ludzi - mówi Fernando Alonso, który liczy na udany występ. Dobrej myśli jest także zespół Roberta Kubicy Renault. Dyrektor sportowy Steve Nielsen jest przekonany, że francuska ekipa nie powinna mieć obaw przed Grand Prix Monako. Kubica jeździ wspaniale, natomiast Pietrowowi, z wyścigu na wyścig, idzie coraz lepiej - stwierdził.

Według Nielsena w Monako najważniejsze są kwalifikacje, a w samym wyścigu dobry start. Wszystkie zespoły obawiają się kwalifikacji, bowiem w pierwszej części na tor wyjadą wszystkie 24 bolidy. Kierowcy chcieli, żeby pierwszą część kwalifikacji podzielić na dwie odrębne sesje - tak by na ciasnych i krętych uliczkach nie jechało w jednej sesji aż tyle bolidów. FIA uznała jednak, że w trakcie sezonu nie można zmieniać regulaminu i w Q1 na tor wyjadą wszyscy kierowcy. Szkoda, bo między najszybszymi i najwolniejszymi teamami są znaczne różnice w prędkościach. Wyzwaniem będzie przejechanie jednego pełnego okrążenia. To prawdziwa loteria, zaś kierowcy, których uważa się za faworytów mogą odpaść już w Q1 - powiedział Nielsen.

Zbyt wolnych rywali, ale też pogody obawiają się kierowcy McLarena - Jenson Button i Lewis Hamilton. Liczą oczywiście na dobry występ, zwłaszcza Button, który wygrał wyścig w zeszłym roku. Zajęcie miejsca na podium w Monako jest marzeniem każdego młodego kierowcy. Nie mogę się doczekać powrotu na ten tor, ale sądzę, że ani mnie, ani Lewisowi nie pójdzie łatwo, gdyż jest zbyt wiele konkurencyjnych ekip w stawce - uważa Button. Hamilton triumfował na torze w Monte Carlo w 2008 roku, więc nic dziwnego, że on także uważa tor w Monako za jeden z najlepszych w całej Formule 1. Dobrze pamiętam moje zwycięstwo. Mocno wtedy padało, a w tym sezonie pogoda również jest nieprzewidywalna i można spodziewać się wielu mocnych ulew, co na pewno spowoduje jakieś komplikacje i trzeba będzie uważać jeszcze bardziej - powiedział Hamilton.

Ostatni wyścig o Grand Prix Hiszpanii zdominowali kierowcy Red Bull Racing - wygrał Mark Webber, a trzeci był Sebastian Vettel. Szef teamu Christian Horner liczy na to, że jego ekipa pokaże się z dobrej strony także w Monako. W poprzednim sezonie na torze w Monako nie szło nam najlepiej, a wszystko dlatego, że byliśmy zbyt szybcy na wolnych zakrętach. Jednak RB6 został tak zaprojektowany, by poprawić nasze osiągi - powiedział Horner.

Liderem klasyfikacji generalnej mistrzostw świata po pięciu wyścigach jest Jenson Button, drugi Fernando Alonso, a trzeci Sebastian Vettel. Robert Kubica zajmuje ósme miejsce. W klasyfikacji konstruktorów na czele McLaren wyprzedza Ferrari i Red Bulla. Renault zajmuje piąte miejsce.

Weekend z F1 w Monako rozpoczyna się już dziś. Pierwszą sesję treningową zaplanowano na 10, druga ma się odbyć o 14. Piątek jest dniem "wolnym", kwalifikacje odbędą się w sobotę o 14, a wyścig w niedzielę o tej samej porze.