Piłkarze Wybrzeża Kości Słoniowej i Nigerii zmierzą się w finale Pucharu Narodów Afryki. Gospodarze turnieju pokonali w drugim półfinale Demokratyczną Republikę Konga 1:0. Wcześniej Nigeria wyeliminowała po rzutach karnych Republikę Południowej Afryki.

Iworyjczycy kontynuują niesamowitą drogę w PNA. W fazie grupowej prezentowali się fatalnie. Rozpoczęli turniej od zwycięstwa nad Gwineą Bissau 2:0, ale potem przegrali z Nigerią 0:1 oraz - co zostało uznane za upokorzenie - z Gwineą Równikową 0:4. Szczęśliwie przeszli do 1/8 finału z trzeciego miejsca w swojej grupie, zawdzięczając awans Maroku, które w innej grupie, będąc już pewne gry w fazie pucharowej, pokonało Zambię 1:0.

Po porażce z Gwineą Równikową zdymisjonowany został francuski trener Jean-Louis Gasset, a zastąpił go tymczasowo Iworyjczyk Emerse Fae, pod którego kierunkiem gospodarze spisują się bardzo dobrze: w 1/8 finału wyeliminowali po rzutach karnych broniący trofeum Senegal, a w ćwierćfinale wygrali po dogrywce z Mali 2:1. W środę w Abidżanie awans "Słoni" do finału zapewnił napastnik Borussii Dortmund Sebastian Haller, strzelając gola w 65. minucie.

Wcześniej w Bouake Nigeria pokonała w rzutach karnych 4-2 reprezentację RPA. Po dogrywce był remis 1:1.

Bramki na stadionie w Bouake padły w pierwszej połowie. Nigeryjczycy prowadzili od 67. minuty, gdy rzut karny wykorzystał William Troost-Ekong. Wyrównał w 90. minucie, również z 11 metrów, Teboho Mokoena. W dogrywce wynik się nie zmienił, mimo że od 115. minuty Nigeryjczycy uzyskali przewagę liczebną, po tym jak czerwoną kartkę otrzymał Grant Kekana.

W konkursie karnych bohaterem okazał się nigeryjski bramkarz Stanley Nwabali, który obronił dwa strzały.

Nigeria trzykrotnie wywalczyła Puchar Narodów Afryki: w 1980, 1994 oraz 2013 roku. Natomiast Wybrzeże Kości Słoniowej zdobyło trofeum dwa razy: w 1992 i w 2015.

Mecz finałowy zostanie rozegrany w niedzielę. Dzień wcześniej przegrani w półfinałach zagrają o trzecie miejsce.