Zespoły Holandii, Rumunii i Turcji prowadzą w tabelach turniejów preeeliminacyjnych do igrzysk olimpijskich siatkarek w Pekinie. Zwycięzcy awansują do zawodów kontynentalnych w styczniu w Halle.

Holenderki pokonały w Eindhoven po 3:0 Czechy i Węgry. Rumunki zwyciężyły w bułgarskim Gabrowie w takim samym stosunku Białorusinki i Belgijki. Niespodzianką była porażka w pierwszym spotkaniu faworyzowanych gospodyń ze Słowacją 1:3. W Ankarze kandydatem numer jeden do zajęcia pierwszego miejsca jest Turcja, która na razie udowadnia, że zasługuje na takie miano. Gospodynie zwyciężyły Francję i Bułgarię po 3:0

Polska gra w Japonii w Pucharze Świata w Japonii. Po czterech porażkach - z Brazylią 0:3, USA 1:3, Kubą 2:3 oraz Włochami 0:3 - czwarty zespół ostatnich mistrzostw Europy stracił już szanse na zajęcie miejsca w czołowej trójce i uzyskanie olimpijskiego awansu z PŚ.

Kolejną szansę podopieczne trenera Marco Bonitty będą miały w Halle, gdzie na pewno zagrają Niemcy (gospodarz), Rosja (brązowy medalista ME) oraz zwycięzcy turniejów preeliminacyjnych. Stawkę - do ośmiu zespołów - uzupełnią drużyny, które nie uzyskają kwalifikacji z Pucharu Świata (Włochy, Serbia, Polska) lub drużyny z drugich miejsc z preeliminacji (według najlepszego bilansu).

W turnieju olimpijskim w Pekinie wystąpi dwanaście drużyn - gospodarz (Chiny), trzy czołowe zespoły z Pucharu Świata, zwycięzcy pięciu turniejów kontynentalnych oraz trzy najlepsze drużyny z zawodów interkontynentalnych.