Podwójna wicemistrzyni świata w skoku o tyczce znów poprowadziła lekcję WF-u. Monia Pyrek ponownie zachęcała dzieci do uprawiania sportu. W prowadzonych przez nią zajęciach wzięło udział ponad 300 osób. Była tyczkarka tym razem odwiedziła szkołę w Osielsku koło Bydgoszczy. Podczas lekcji wychowania fizycznego pokazała młodym ludziom, jak w sporcie można wykorzystać nowoczesne technologie.

- Kolejne nasze spotkanie w tym roku i kolejny raz widzę tłumy uśmiechniętych dzieciaków. Bardzo się z tego cieszę i jestem dumna, bo widać, że potrafimy te dzieci zainteresować naszą lekcją. Nie zamierzamy spocząć w namawianiu dzieciaków do aktywności fizycznej. Zależy nam, aby je przekonać, że wysiłek fizyczny może sprawiać wielką radość - mówi Monika Pyrek.

Akcja Moniki Pyrek skierowana jest do uczniów szkół podstawowych z klas 4-8. W zajęciach w Osielsku uczestniczyli uczniowie dwóch szkół - Szkoły Podstawowej im. Olimpijczyków Polskich w Osielsku oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Maksymilianowie. 

Przez kilka godzin kilka grup młodych ludzi ćwiczyło pod okiem byłej zawodniczki. Ale nie były to zwykłe ćwiczenia, bo podczas tych zajęć uczennice i uczniowie mogą korzystać z nowych technologii, m.in. z ergometrów wioślarskich, trenażerów sportowych, refleksomierzy, ścianek wspinaczkowych czy symulatorach narciarskich i rowerowych. 

- Z komputerów i smartfonów nie trzeba korzystać leżąc, czy siedząc, można je wykorzystać biegając. Jeśli dzieci chcą sobie zmierzyć siłę strzału za pomocą radaru, to muszą ten strzał oddać. Jeśli chcą zmierzyć sobie czas biegu w identycznych warunkach, jak odbywa się to podczas mistrzostw świata, to muszą pobiec. Wykorzystujemy tę ich ciekawość nowych technologii do tradycyjnej formy ruchu. Dzieciaki widzą na naszej stronie, czy naszych kanałach, jak fajnie bawią się ich rówieśnicy z innych miast, więc zainteresowanie jest bardzo duże. Sport jest dobrą zabawą i przede wszystkim jest dla każdego. Mamy tak poustawiane wszystkie stacje, by dzieciaki mogły znaleźć swój ulubiony sport. Mamy tu bardzo dużo dyscyplin i każdy może znaleźć coś swojego - dodaje wicemistrzyni świata w skoku o tyczce i czterokrotna olimpijka.

Emocjami po nietypowej lekcji WF-u podzieliły się także dzieci.

- Najbardziej podoba mi się piłka nożna, ale wszystkie są bardzo fajne, choćby narciarstwo, koszykówka, czy biegi. Lubię się ruszać, fajnie się uprawia sport. Grywam czasem w piłkę nożną i ping ponga w domu - mówił jeden z uczniów, Maciek.

- Bardzo chciałam spotkać się z panią Moniką, ale też chciałam poćwiczyć. Bardzo mi się tu podoba - dodała Wiktoria.

Wiosenna akcja Moniki Pyrek

W edycji wiosennej akcji "KINDER Joy of moving Alternatywne lekcje WF", zajęcia organizowane przez byłą wicemistrzynię świata w skoku o tyczce odbędą się siedmiu miastach. Za nami już lekcje w Jastrzębiu-Zdroju, Rybniku, Krzeszowicach i Osielsku, a kolejne zaplanowane są w Inowrocławiu (29 i 30 marca), Szczecinie (3 i 4 kwietnia) oraz Koszalinie (5 kwietnia).

W akcji "KINDER Joy of moving Alternatywne lekcje WF" można brać udział nie tylko osobiście, bo Fundacja Moniki Pyrek zorganizowała specjalną e-platformę, na której dostępne są bezpłatne materiały w formie ćwiczeń, gier czy zabaw ruchowych dla najmłodszych. To skarbnica wiedzy nie tylko dla dzieci i ich rodziców, ale także dla nauczycieli wychowania fizycznego, bo można znaleźć tam bardzo ciekawe wykłady i podcasty.

Opracowanie: