Reprezentacja Polski poznała rywali w eliminacjach Euro 2020. Podopieczni Jerzego Brzęczka zmierzą się w grupie G z Austrią, Izraelem, Słowenią, Macedonią i Łotwą. Turniej finałowy zostanie rozegrany w 12 miastach w całej Europie.

Austria, Izrael, Słowenia, Macedonia i Łotwa będą rywalami Polski w eliminacjach piłkarskich mistrzostw Europy 2020. Losowanie przeprowadzono w Dublinie, biało-czerwoni byli wśród najwyżej rozstawionych zespołów.

Polacy zagrają w 6-zespołowej grupie G.

Najmocniejszym rywalem drużyny Jerzego Brzęczka będzie Austria, która uczestniczyła w ostatnim Euro 2016. Największą gwiazdą tej drużyny jest piłkarz Bayernu Monachium David Alaba.

>>>KIM SĄ RYWALE POLAKÓW?<<<

Kolejnym rywalem Polaków będzie Izrael. Drużyna reprezentacyjna jest złożona głównie z zawodników występujących w izraelskiej lidze. Izrael nigdy nie grał w Euro, ani nie występował w mistrzostwach świata.

Z czwartego koszyka do "polskiej grupy" trafiła Słowenia. Bałkańska drużyna tylko raz występowała w turnieju finałowym. W 2000 roku zakończyła swój udział w fazie grupowej. Lepiej im się wiodło w kwalifikacjach mistrzostwach świata, bo Słoweńcy zagrali na mundialu dwa razy: w 2002 i 2010 roku.

Następnym rywalem drużyny Jerzego Brzęczka będzie Macedonia. Ta reprezentacja nigdy nie brała udziału w żadnym turnieju rangi mistrzowskiej.

Ostatnim przeciwnikiem będzie Łotwa. Największym sukcesem tej drużyny jest awans do mistrzostw Europy w 2004 roku.

Grupa A: Anglia, Czechy, Bułgaria, Czarnogóra, Kosowo

Grupa B: Portugalia, Ukraina, Serbia, Litwa, Luksemburg

Grupa C: Holandia, Niemcy, Irlandia Północna, Estonia, Białoruś

Grupa D: Szwajcaria, Dania, Irlandia, Gruzja, Gibraltar

Grupa E: Chorwacja, Walia, Słowacja, Węgry, Azerbejdżan

Grupa F: Hiszpania, Szwecja, Norwegia, Rumunia, Wyspy Owcze, Malta

Grupa G: Polska, Austria, Izrael, Słowenia, Macedonia, Łotwa

Grupa H: Francja, Islandia, Turcja, Albania, Mołdawia, Andora

Grupa I: Belgia, Rosja, Szkocja, Cypr, Kazachstan, San Marino

Grupa J: Włochy, Bośnia i Hercegowina, Finlandia, Grecja, Armenia, Liechtenstein

Sekretarz PZPN Maciej Sawicki podał także na Twitterze terminarz Grupy G. Pierwszy mecz Polska rozegra 21 marca 2019 roku. Przeciwnikiem biało-czerwonych będzie Austria.

Kwalifikacje do listopada 2019 roku

Faza grupowa kwalifikacji rozpocznie się w marcu, a zakończy w listopadzie 2019 roku. Po dwa najlepsze zespoły z każdej grupy awansują bezpośrednio do turnieju finałowego, a pozostałych czterech uczestników wyłonią baraże, zaplanowane na marzec 2020 roku. Wezmą w nich udział reprezentacje, które zajęły pierwsze miejsca w swoich grupach Ligi Narodów.

Miejsce (co najmniej) w barażach mają zapewnione: Bośnia i Hercegowina, Dania, Ukraina, Szwecja, Szkocja, Norwegia, Serbia, Finlandia, Gruzja, Macedonia, Kosowo, Białoruś oraz uczestnicy Final Four Ligi Narodów: Anglia, Holandia, Portugalia i Szwajcaria.

Turniej finałowy w 12 miastach

Turniej finałowy, który odbędzie się w dniach 12 czerwca - 12 lipca 2020, zostanie rozegrany w 12 miastach na całym kontynencie. To oznacza, że tym razem nie ma "gospodarza", który byłby zwolniony z eliminacji.

Piłkarze zagrają w: Baku (Azerbejdżan), Kopenhadze (Dania), Londynie (Anglia), Monachium (Niemcy), Budapeszcie (Węgry), Dublinie (Irlandia), Rzymie (Włochy), Amsterdamie (Holandia), Bukareszcie (Rumunia), Petersburgu (Rosja), Glasgow (Szkocja) i Bilbao (Hiszpania).

Mecze półfinałowe i finał całego turnieju zostanie rozegrany na londyńskim stadionie Wembley.

Polacy 3 razy grali na mistrzostwach Europy

Do tej pory reprezentacja Polski trzy razy występowała na mistrzostwach Europy w piłce nożnej. W 2008 roku kadra pod wodzą Leo Beenhakkera, przegrała mecze z Niemcami i Chorwacją, oraz zremisowała z Austrią i zakończyła swój udział na fazie grupowej.

4 lata później, kiedy Polska razem z Ukrainą była gospodarzem turnieju, Polacy zremisowali z Grecją i Rosją 1:1, oraz przegrali z Czechami 0:1 i również nie wyszli z grupy.

W 2016 roku drużyna pod wodza Adama Nawałki pokonała w fazie grupowej Irlandię Północną 1:0, zremisowała z Niemcami 0:0 i pokonała Ukrainę 1:0 i z drugiego miejsca awansowała do fazy pucharowej. Tam w 1/8 po rzutach karnych wyeliminowała Szwajcarię i w ćwierćfinale uległa późniejszym mistrzom Europy - Portugalii.

Opracowanie: