FC Basel pokonało 1:0 Bayern Monachium w pierwszym pojedynku 1/8 finału Ligi Mistrzów. Zwycięstwo zapewnił szwajcarskiemu zespołowi Valentin Stocker. W drugim spotkaniu Inter Mediolan przegrał z Olympique Marsylia 0:1. Bramkę na wagę wygranej zdobył w doliczonym czasie gry Andre Ayew.

FC Basel to ogromna niespodzianka rozgrywek. W fazie grupowej Szwajcarzy wyeliminowali słynny Manchester United. Od początku pierwszego meczu 1/8 finału grali z drużyną z Bayernem Monachium jak równy z równym. Co prawda w pierwszych minutach przewagę mieli piłkarze z Monachium, ale Franck Ribery nie wykorzystał dwóch dobrych okazji do zdobycia bramki. Tymczasem w 16. minucie na prowadzenie mogli wyjść Szwajcarzy. Groźnie strzelał Xherdan Shaquiri, ale Manuel Neuer sparował piłkę na słupek. Chwilę później wyśmienitą okazję miał Alexander Frei, ale on z kolei trafił w poprzeczkę.

W drugiej połowie spotkania żadna z drużyn nie mogła przełamać niemocy strzeleckiej. Kiedy wydawało się, że mecz zakończy się remisem, w 86. minucie do bramki Bayernu Monachium trafił Valentin Stocker, który otrzymał precyzyjne podanie od rezerwowego Jacques'a Zoua. Szwajcarzy są teraz w znakomitej sytuacji przed rewanżem, ale z pewnością czeka ich ciężka przeprawa na Allianz Arena w Monachium.

FC Basel - Bayern Monachium 1:0 (0:0)

Bramki: 1:0 Valentin Stocker (86)

Basel: Sommer - Steinhoefer, Abraham, Dragovic, Park - Huggel, G. Xhaka - Shaqiri (83. Zoua), F. Frei (66. Stocker) - A. Frei (90. Cabral), Streller

Bayern: Neuer - Rafinha, Boateng, Badstuber, Lahm - Tymoshchuk, Alaba - Robben, Kroos (89. Olić), Ribery (71. Mueller) - Gomez

Porażka Interu Mediolan

Pogrążony w kryzysie Inter za wszelką cenę chce dobrze wypaść w Lidze Mistrzów. W Serie A zajmuje dopiero siódme miejsce, a do lidera - AC Milan - traci aż czternaście punktów. Sukces w Champions League może uratować posadę Claudio Ranieriemu, który jest we Włoszech bardzo krytykowany.

W pierwszej połowie zespół z Francji udowodnił, że nie będzie łatwą przeszkodą dla Włochów. W 11. minucie świetną okazję dla Interu miał Diego Forlan, ale jego techniczny strzał obronił bramkarz z rywali. Zespół z Marsylii odpowiedział strzałem Aspilicuety, ale piłka minęła bramkę.

Inter Mediolan już w doliczonym czasie gry pogrążył Andre Ayew. Po rzucie rożnym Matheiu Valbueny Ayew minął wyraźnie spóźnionego Christiana Chivu i głową posłał piłkę do siatki.

Olympique Marsylia - Inter Mediolan 1:0 (0:0)

Bramki: 1:0 Andre Ayew (90+3)

Marsylia: Mandanda - Morel, Diawara, Azpilicueta (80. Fanni), N'Koulou, Diarra, Amalfitano, Cheyrou (84. Kabore), Valbuena, Brandao (73. J. Ayew), A. Ayew

Inter: Julio Cesar - Lucio, Zanetti, Maicon (46. Nagatomo), Samuel, Chivu, Sneijder, Cambiasso, Stanković, Zarate (63. Obi), Forlan