Robert Kubica po raz trzeci we wrześniu wystartuje w rajdzie samochodowym we Włoszech. Organizatorzy imprezy w Bassano w dniach 28-29 września na północy kraju ogłosili, że polski kierowca jest na liście uczestników.

Obecność Polaka zapowiedziano jako najważniejsze wydarzenie włoskiego rajdu Rally Citta di Bassano. Według oficjalnych informacji, pojedzie on z Włochem Emanuele Inglesim. Przy okazji wyjaśniono, że samochód Kubicy, Subaru Impreza WRC, który został lekko uszkodzony podczas rajdu w San Martino di Castrozza w Trydencie, gdzie wypadł z drogi, został naprawiony w rekordowym tempie. Obecnie zaś polski kierowca zapoznaje się z trasą.

Polski kierowca wypadł z trasy rajdu


W ubiegły weekend Robert Kubica podczas rajdu San Martino di Castrozza wypadł z trasy na drugim odcinku specjalnym. Kierowcy i jego pilotowi Jakubowi Gerberowi na szczęście nic się nie stało. Dla polskiej załogi oznaczało to jednak koniec rajdu. Nie wiadomo, co spowodowało wypadek.

Polak wrócił do sportu zaledwie tydzień wcześniej - na początku września. Wziął wtedy udział w rajdzie Ronde Gomitolo di Lana. Polak pewnie wygrał lokalne zawody w Piemoncie, uzyskując czas o prawie minutę lepszy od rywali. Startował Subaru Imprezą, a jego pilotem był Włoch Giuliano Manfredi. Podczas rajdu sportowiec powiedział, że marzył o powrocie do sportu, a starty w rajdach są obecnie dla niego częścią rehabilitacji. Przyznał też, że ciągle marzy o powrocie do Formuły 1, ale nie jest w stanie podać żadnej konkretnej daty.

Ponad rok rehabilitacji po ciężkim wypadku


W lutym 2011 roku Polak miał bardzo poważny wypadek na trasie rajdu Ronde di Andora. Sportowiec rozbił auto o metalową barierę. Jej źle przytwierdzony fragment przebił karoserię i niemal zmiażdżył dłoń i łokieć kierowcy. Polak doznał też licznych obrażeń ciała. W konsekwencji przeszedł kilkanaście operacji. Media spekulowały, czy Kubica w ogóle wróci do sportu.

Kubica w mistrzostwach świata Formuły 1 zadebiutował w sierpniu 2006 roku. Był związany z teamem BMW-Sauber do końca 2009 roku, kiedy to przeszedł do ekipy Lotus-Renault. W 2008 roku w Montrealu odniósł jedyne zwycięstwo w tym cyklu, wygrywając Grand Prix Kanady, dokładnie dwanaście miesięcy po groźnym wypadku na tym samym torze. W ciągu ponad czterech sezonów w F1 odnotował 76 startów, gromadząc w nich 273 punktów. Raz wywalczył pole position, a oprócz triumfu pięć razy stawał na drugim i sześciokrotnie na najniższym stopniu podium.


Justyna Satora