Królowa Elżbieta II i książę małżonek Filip uroczyście otworzą igrzyska olimpijskie w Londynie - poinformował Pałac Buckingham. Uroczystość odbędzie się 27 lipca na Stadionie Olimpijskim. Na trybunach zasiądzie 80 tysięcy kibiców. Burmistrz Londynu zapowiada także wiele atrakcji kulturalnych.

Pałac Buckingham poinformował, że królewska para będzie także uczestniczyła 29 sierpnia w uroczystości otwarcia igrzysk paraolimpijskich.

Brytyjska rodzina królewska tradycyjnie związana jest z ruchem olimpijskim. W 1976 roku Elżbieta II, jako głowa Wspólnoty Brytyjskiej otwierała także igrzyska w Montrealu, a jej małżonek uczestniczył w inauguracji w Melbourne w 1956 roku.

Pierwsze po zakończeniu II wolny światowej igrzyska olimpijskie w Londynie w 1948 roku otwierał ojciec Elżbiety II, król Jerzy VI.

Barka z kołami olimpijskimi na Tamizie

We wtorek na 150 dni przed rozpoczęciem olimpiady w Londynie Tamizą przepłynęła barka z pięcioma kolorowymi kołami, które stanowią symbol igrzysk. Splecione koła, mające 11 m wysokości i 25 m szerokości, po raz kolejny wykorzystane zostaną 27 lipca, w dniu otwarcia imprezy.

Burmistrz Londynu Boris Johnson oświadczył, że przygotowania miasta do organizacji zawodów idą zgodnie z planem. Władze stolicy Wielkiej Brytanii zaplanowały szereg wydarzeń kulturalnych, które będą odbywać się w trakcie igrzysk. Będzie można wziąć w nich udział bezpłatne. Przewidziane są m.in. pokazy uliczne inspirowane sztukami Szekspira. Gdziekolwiek się udasz, w każdym punkcie Londynu będziesz czuć się częścią wielkiego święta i przeżyjesz niezapomniane lato w jednym z najbardziej ekscytujących miast na ziemi - zachęcał Johnson.