„To już kolejny sezon, podczas którego pracuję nad połączeniem dwóch z największych zalanych systemów jaskiniowych na świecie: Sac Actun 257 km i Dos Ojos 83 km. Jeśli uda mi się je w końcu połączyć, powstanie najdłuższa zalana jaskinia na świecie mająca ponad 340 km,czyli tak jak odległość z Krakowa do Warszawy” – pisze z Meksyku słynny polski nurek jaskiniowy Krzysztof Starnawski.

"Do tej pory szukano połączenia na kilkunastu metrach głębokości, ja podjąłem próbę dokonania tego na dolnym piętrze znajdującym się na ponad 100 m głębokości. Wyglądało to znacznie ciekawiej, a na dodatek ze względu na głębokość, nie było to do tej pory w ogóle ruszane" - czytamy w informacji przesłanej do naszej redakcji.

"Obecnie dystans, który mnie dzieli od połączenia, wynosi mniej niż 300 m, ale dla mnie to aż 300 m" - dodał Starnawski.

Cały świat jest pełen jaskiń z projektami, które są dla mnie stworzone. Trudne, głębokie - takie lubię - przyznawał niedawno w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Pawłem Pawłowskim - Już planujemy wyjazd do Namibii, w Macedonii przygotowują jaskinię do naszej dalszej eksploracji, to samo w Albanii. Więc plany mam na najbliższe 10 lat!

Pod koniec września 2016 roku zespół Krzysztofa Starnawskiego odkrył najgłębszą jaskinię podwodną świata - Hranicka Propast w Czechach.

Starnawski to jeden z najlepszych i najbardziej cenionych w świecie nurków jaskiniowych. Jest również ratownikiem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

(j.)