Polscy piłkarze, przygotowujący się do meczów eliminacji Euro 2024 z Czechami i Albanią, odbyli już w Warszawie pierwszy trening pod okiem Fernando Santosa. Ćwiczyła tylko jedna grupa, a pozostali zawodnicy, zmęczeni po niedzielnych występach ligowych, mieli zajęcia regeneracyjne.

Zajęcia na bocznym boisku Legii trwały około godziny i - tak jak zapowiadano wcześniej - były otwarte dla mediów tylko przez kwadrans. Uczestniczyło w nich kilkunastu piłkarzy.

Nie brali udziału zawodnicy, którzy jeszcze w niedzielę rozgrywali mecze ligowe w swoich klubach. Oni też przyjechali na obiekt Legii, ale uczestniczyli w zajęciach regeneracyjnych w budynku klubowym - wytłumaczył rzecznik prasowy PZPN i team menedżer kadry narodowej Jakub Kwiatkowski.

W tej drugiej grupie był m.in. kapitan Robert Lewandowski, który jeszcze w niedzielny wieczór wystąpił w meczu Barcelony z Realem Madryt (2:1).

Łącznie na zgrupowaniu jest obecnie 24 piłkarzy. Nie przyjechał Kamil Piątkowski z belgijskiego KAA Gent, który doznał urazu w ostatnim meczu ligowym. W poniedziałek przechodzi badania, lecz wiele wskazuje na to, że nie weźmie udziału w zgrupowaniu kadry narodowej i marcowych meczach eliminacyjnych.

Jego przyjazd wciąż stoi pod bardzo dużym znakiem zapytania - przyznał Kwiatkowski.

Nieco lepiej wygląda sytuacja z Janem Bednarkiem, który narzeka na uraz żebra. Badania nie wykazały na szczęście złamania, ale jeszcze nie wiadomo, czy obrońca Southampton FC zdąży wrócić do gry w najbliższych dniach.

W jego przypadku, jak powiedziano w poniedziałek na zgrupowaniu, "trwa wyścig z czasem".

Wobec tych kłopotów na środku obrony trener Santos zdecydował się powołać awaryjnie Bartosza Salamona. 31-letni defensor Lecha Poznań rozegrał dotychczas 10 meczów w reprezentacji Polski, ale ostatni w marcu 2022 roku ze Szkocją w Glasgow (1:1).

W najbliższych godzinach Salamon ma dołączyć na zgrupowanie.

Na wtorek zaplanowano trening już z udziałem wszystkich kadrowiczów obecnych w Warszawie - początek o godz. 11, również na bocznym boisku Legii. Zajęcia ponownie będą otwarte dla mediów tylko przez kwadrans.

Biało-czerwoni rozpoczną eliminacje do mistrzostw Europy od meczu z Czechami w Pradze 24 marca, a trzy dni później podejmą w Warszawie Albanię. Oprócz tych drużyn ich rywalami w grupie są również niżej notowane Wyspy Owcze i Mołdawia.