Organizatorzy igrzysk olimpijskich w Tokio, zaplanowanych na 2021 rok, zwrócą uwagę na prawa osób LGBTQ. W stolicy Japonii otwarty zostanie Pride House, czyli miejsce spotkań dla m.in. homoseksualnych i transpłciowych sportowców.


"Pride House Tokio ma na celu edukację świata i także Japonii o trudnościach, jakie społeczność LGBTQ napotyka podczas uprawiania sportu" - napisano w komunikacie.

House Tokio działalność rozpocznie 11 października w Międzynarodowy Dzień Coming Outu. Placówkę po raz pierwszy otwarto przy okazji zimowych igrzysk w Vancouver w 2010 roku.

Gospodarze House Tokio chcą zwrócić uwagę na dyskryminację i uprzedzenia, z jakimi spotykają się osoby LGBTQ.

Przez ostatnie 15 lat niewiele się zmieniło. W Japonii wciąż jest niewielu sportowców LGBTQ, którzy żyją otwarcie - powiedział Fumino Sugiyama, który obecnie identyfikuje się jako mężczyzna, a w przeszłości był szermierzem w kobiecej reprezentacji.

Kiedy Igrzyska Olimpijskie w Tokio?

Ze względu na epidemię koronawirusa Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio zostały przeniesione na 2021 rok. Impreza rozpocznie się 23 lipca i potrwa do 8 sierpnia. Ostatni raz stolica Japonii była gospodarzem letnich igrzysk w 1964 roku.