To już pewne: prezes Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zgodził się na przyjęcie propozycji premiera Japonii, dotyczącą przełożenia igrzysk w Tokio na 2021 rok - podaje Reuters. Impreza miała rozpocząć się 24 lipca. Mimo zakładanej zmiany terminu, nazwa imprezy ma pozostać taka sama - "Tokio 2020".

Dziś premier Japonii Shinzo Abe zaproponował szefowi MKOl Thomasowi Bachowi przełożenie igrzysk w Tokio na 2021 rok - poinformowała japońska telewizja NHK. Impreza miała rozpocząć się 24 lipca. Propozycja spotkała się z pełnym poparciem sportowego działacza. 

Abe zaznaczył, że impresa odbędzie się najpóźniej latem 2021 roku. Biorąca udział w zdalnym spotkaniu gubernator Tokio Yuriko Koike zapewniła, że nazwa imprezy mimo wszystko się nie zmieni. Organizatorzy podkreślili, że ich celem jest przeprowadzenie "pełnych" zmagań olimpijskich, by "stanowiło to symbol zwycięstwa nad koronawirusem".

‪W obecnych okolicznościach i na podstawie informacji przekazanych dziś przez WHO przewodniczący MKOl i premier Japonii doszli do wniosku, że igrzyska w Tokio muszą zostać przełożone na termin po 2020 roku, ale nie późniejszy niż lato 2021. Celem jest ochrona zdrowia sportowców, wszystkich uczestników igrzysk oraz społeczności międzynarodowej - zaznaczono.

Jak dodano, impreza może pełnić funkcję "promyka nadziei dla świata w tych niespokojnych czasach".

A olimpijski ogień może być światłem na końcu tunelu, w którym obecnie znajduje się świat. Dlatego też ustaliliśmy, że pozostanie on w Japonii - poinformowano.

Bezprecedensowa sytuacja

MKOl długo zapewniał, że tegoroczne igrzyska odbędą się zgodnie z planem, czyli na przełomie lipca i sierpnia. Z uwagi na pandemię koronawirusa postawa ta była coraz częściej krytykowana w ostatnich dniach. W niedzielę MKOl przyznał, że istnieje możliwość zmiany terminu zmagań olimpijskich w stolicy Japonii, a decyzja zapadnie w ciągu czterech tygodni. Wówczas jednak wykluczał ich odwołanie. 

Przełożenie igrzysk w Tokio jest sytuacją bezprecedensową w historii olimpijskiej rywalizacji. W przeszłości pięć edycji największej sportowej imprezy globu odwołano, ale nigdy wcześniej nie zmieniono ich daty. Przeprowadzenie igrzysk do tej pory zawsze uniemożliwiały działania zbrojne. Przyczyną odwołania letnich igrzysk w 1916 roku oraz letnich i zimowych w 1940 i 1944 roku były - odpowiednio - I i II wojna światowa.

Obecnie w całym świecie odnotowano już ponad 390 tys. zachorowań i ponad 17 tys. zgonów. W Japonii stwierdzono ponad tysiąc zakażeń i około 40 zgonów.