Austria, Niemcy i Chorwacja będą rywalami Polski w grupie B finałów piłkarskich mistrzostw Europy. Losowanie odbyło się w Lucernie. Polska po raz pierwszy zagra w turnieju finałowym ME.

Choć grupa B nie jest może grupą marzeń, to na pewno losowanie było dla biało-czerwonych bardzo szczęśliwe. Marzyliśmy o Austrii i ją mamy. Wielu typowało też Chorwację. Jedyny niechętnie widziany rywal to Niemcy, z którymi jeszcze nigdy nie udało nam się wygrać. Miejmy nadzieję, że stanie się to w końcu na EURO 2008.

Wiemy już, że w EURO 2008 zmierzymy się z Austrią, Chorwacją i Niemcami! W szwajcarskiej Lucernie odbyła się uroczystość, podczas której rozlosowane zostaną fianałowe grupy piłkarskich ME 2008. Polska w piłkarskich ME uczestniczy po raz pierwszy. czytaj więcej

To dobra grupa. Mogliśmy trafić do grupy C, byłoby wtedy dużo gorzej. Po losowaniu widziałem uśmiech na twarzy Leo Beenhakkera. Mamy szanse na dobre rozegranie EURO 2008 -powiedział Zbigniew Boniek. Losowanie grup finałowych odbyło się w szwajcarskiej Lucernie.

Powody do radości mają także polscy kibice - wszystkie mecze odbędą się niemal po sąsiedzku - w Austrii. Pierwszy mecz zagramy z Niemcami 8 czerwca, drugi w Wiedniu z Austrią 12 czerwca, trzeci 16 czerwca, ponownie w Klagenfurcie - z Chorwacją.

Niemcy to najsilniejszy rywal

Najsilniejszym rywalem Polaków w grupie będzie na pewno reprezentacja Niemiec. To jedna z najlepszych drużyn świata, świetnie będzie z nimi zagrać - powiedział tuż po losowaniu Leo Beenhakker.

Niemcy to turniejowy faworyt. Ten, kto postawi na ten kraj u bukmacherów niewiele zarobi. Liczba 35 strzelonych i siedmiu straconych bramek w eliminacjach nie pozostawia wątpliwości – to zespól ze wszech miar grający ofensywnie. Mamy z nimi porachunki, choćby za przegrany mecz w fazie grupowej ostatnich mistrzostw świata w 2006 roku. Z Niemcami na 10 spotkań, możemy wygrać dwa, może trzy. Pierwsza okazja już w czerwcu. Niemcy to rekordziści. Wygrali mistrzostwa Europy trzykrotnie.

Chorwacja to mocna drużyna

Potwierdza to piłkarz Maciej Iwański. Dodaje, że Chorwaci reprezentują wysoki poziom, ale wszystko jest do przejścia: Bardzo ciekawy zespół. Fajna, techniczna, szybka piłka i trzeba będzie uważać. My jednak potrafimy grać z takimi rywalami. Ograliśmy Portugalię, zdobyliśmy cztery punkty, gdzie przed meczami nikt nam nie dawał nawet jednego.

Jedna prażaka w meczach grupowych i dwie wygrane Chorwatów z Anglią muszą robić wrażenie. W eliminacjach grupy E to oni rozdawali kary. Chorwaci od zawsze mieli znakomitych piłkarzy, wyszkolonych technicznie, przy tym bardzo nieobliczalnych. Kiedy wszystko im wychodzi są nie do zatrzymania. Trener Chorwatów, Slaven Bilic, kiedy zobaczył, że jego zespół trafił na Polskę, lekko się uśmiechnął.

Austria debiutuje w finałach Mistrzostw Europy

Austria, to podobnie jak Polska debiutanci w finałach Mistrzostw Europy. Piłkarskie reprezentacje Austrii i Niemiec, nie muszą czekać do 16 czerwca, by sprawdzić się na boisku. Mimo że obie drużyny znalazły się w tej samej grupie, w meczu towarzyskim spotkają się już 6 lutego w Wiedniu.

Austriacy, oprócz Niemców, jako sparingpartnerów przed ME będą mieć także na pewno Holendrów, a spotkanie odbędzie się 26 marca w Wiedniu. Z kolei na 27 maja zaplanowano mecz z Nigerią.

Grupą śmierci jest grupa C, gdzie spotkają się takie piłkarskie potęgi jak Holandia, Francja, Włochy i radząca sobie świetnie w eliminacjach do EURO 2008 - Rumunia. Ktoś z tej wielkiej trójki już po meczach grupowanych będzie musiał wracać do domu.

Grupy EURO 2008:

Grupa A Szwajcaria Czechy Turcja Portugalia
Grupa B Austria Polska Niemcy Chorwacja
Grupa C Holandia Francja Rumunia Włochy
Grupa D Grecja Hiszpania Rosja Szwecja

EURO 2008 rozegrane zostanie w dniach 7 - 29 czerwca. Gospodarzami piłkarskich Mistrzostw Europy 2008 są Austriacy i Szwajcarzy. Spotkania odbędą się na stadionach w Bazylei, Genewie, Zurychu i Bernie w Szwajcarii oraz w Wiedniu, Klagenfurcie, Salzburgu i Innsbrucku.