Pomocnik Ruchu Chorzów, szczecinianin Patryk Lipski zdobył dwie bramki na wagę trzech punktów dla Ślązaków w meczu kończącym 26. kolejkę ekstraklasy. Pogoń przegrała z Ruchem 2:3.

Piłkarz Pogoni Szczecin Vladimir Dvalishvili (P) i Kamil Mazek (L) z Ruchu Chorzów /PAP/Marcin Bielecki /PAP

Gospodarze nie zdołali wrócić do pierwszej trójki ligowej tabeli, a chorzowianie mocno zbliżyli się do celu, jakim jest pierwsza ósemka ekstraklasy. Wcześniej w tym roku oba zespoły wygrały raptem po jednym meczu. Pogoń u siebie z Koroną (3:2), Ruch w Zabrzu z Górnikiem (2:0).

Mecz zaczął się dynamicznie. Już po ośmiu minutach na tablicy wyświetlone były dwie bramki.

W pierwszej ofensywnej akcji Pogoni z lewej strony zacentrował Ricardo Nunes i Takafumi Akahoshi głową zdobył prowadzenie dla gospodarzy. Portowcy długo się nim nie cieszyli. Cztery minuty później było już 1:1. Mariusz Stępiński zagrał do środka, a Adam Frączczak niefortunnie wbił piłkę do własnej bramki.

Ta sytuacja uspokoiła grę na kilkanaście minut. Wreszcie po pół godzinie gry na lewym skrzydle uciekł Łukasz Zwoliński. Zacentrował na środek, a akcję skutecznym strzałem ponownie wykończył Japończyk Akahoshi.

Chwilę później Jakub Słowik wybronił potężny strzał Surmy i gospodarze nadal prowadzili.

Na początku drugiej części meczu inicjatywę przejęli gospodarze, ale to Ruch był bliżej zdobycia gola. W 58. minucie Jarosław Fojut odpychał Rafała Grodzickiego i sędzia Bartosz Frankowski po raz pierwszy w tym meczu wskazał na jedenastkę. Mariusz Stępiński wprawdzie zmylił Jakuba Słowika, ale trafił w słupek i dalej było 2:1 dla gospodarzy.

Niedługo później okazało się, że nie był to ostatni rzut karny dla Ruchu. W 72. min koszmarny błąd popełnił Jakub Słowik. Ratując się złapał za nogę Stępińskiego i słusznie został przez sędziego wyrzucony z boiska. Patryk Lipski strzelił w prawy, górny róg bramki Pogoni i pokonał zmiennika - Dawida Kudłę doprowadzając do remisu.

Rodowity szczecinianin i wychowanek Salosu Szczecin - Lipski wyprowadził dziesięć minut później gości na prowadzenie. Z lewego skrzydła doskonale zacentrował mu Paweł Oleksy, a Lipski głową pewnie trafił do siatki ustalając wynik meczu.

Portowcy wprawdzie próbowali jeszcze odwrócić losy meczu, ale do końca nie stworzyli na tyle klarownej sytuacji, by zdobyć wyrównującą bramkę.

Pogoń Szczecin - Ruch Chorzów 2:3 (2:1).

Bramki: 1:0 Takafumi Akahoshi (4-głową), 1:1 Adam Frączczak (8-samobójcza), 2:1 Takafumi Akahoshi (30), 2:2 Patryk Lipski (76-karny), 2:3 Patryk Lipski (84-głową).

Żółta kartka -
Pogoń Szczecin: Jakub Czerwiński, Jarosław Fojut. Ruch Chorzów: Łukasz Hanzel. Czerwona kartka - Pogoń Szczecin: Jakub Słowik (72-faul).

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń). Widzów 4 345.