Rok przez rozpoczęciem piłkarskich mistrzostw świata w Brazylii na słynnej Copacabanie odsłonięto zegar, który odlicza czas do pierwszego gwizdka na tym turnieju. "Zorganizujemy bez wątpienia wspaniałe mistrzostwa, jestem o tym przekonany" - podkreślił podczas uroczystości gwiazdor brazylijskiego futbolu Pele.

W uroczystości na Copacabanie oprócz Pelego wzięli udział m.in. sekretarz generalny FIFA Jerome Valcke, burmistrz Rio de Janeiro Eduardo Paes oraz minister sportu Aldo Rebelo. Uroczyście odsłonięty zegar został zaprojektowany przez zmarłego w 2012 roku Oscara Niemeyera, uznawanego za nestora architektury modernistycznej.

Szef FIFA Joseph Blatter nie pojawił się w Rio, ale nagrał specjalne przesłanie wideo na tę okoliczność.  Jestem pewny, że Brazylia udowodni, iż jest potęgą nie tylko na boisku, ale także w aspekcie społecznym i kulturowym. Mundial w takim wielorasowym kraju może tylko łączyć ludzi. W futbolu nie liczą się bowiem różnice ani klasy społeczne - podkreślał Szwajcar.

Mam nadzieję, że nie podzielę doświadczenia mojego ojca, którego w 1950 roku widziałem płaczącego podczas słuchania relacji radiowej - mówił do rodaków Pele, wspominając poprzedni mundial odbywający się w Brazylii. Wtedy gospodarze turnieju przegrali w finale z Urugwajem 1:2.