Rosjanka Irina Korżanienko, która prawie tydzień temu w Olimpii wygrała konkurs pchnięcia kulą ateńskich igrzysk olimpijskich, została zdyskwalifikowana za stosowanie dopingu i pozbawiona złotego medalu.

Rosyjska lekkoatletka została wykluczona z igrzysk i musi oddać medal - oświadczył MKOl, zobowiązując Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) do skorygowania wyników konkursu i ukaranie Korżanienko.

30-letnia Irina Korżanienko jest pierwszą mistrzynią olimpijską pozbawioną tytułu od czasu pamiętnej dyskwalifikacji za doping Kanadyjczyka Bena Johnsona, zwycięzcy biegu na 100 metrów igrzysk w Seulu, w 1988 roku. Badania antydopingowe wykazały, że Rosjanka przyjmowała steryd anaboliczny - stanozolol.

Złoty medal dostanie Kubanka, która zajęła drugie miejsce. Korżanienko już wcześniej miała problemy z dopingiem, była nawet zawieszona na dwa lata. Teraz grozi jej dożywotnie wykluczenie. Decyzja o pozbawieniu Rosjanki złotego medalu została podjęta zaledwie dzień po tym, jak grecki ciężarowiec Leonidas Sampanis stał się pierwszym atletą pozbawionym na igrzyskach w Atenach medalu za doping.