Figurki krasnali „wolontariusza” i „uchodźczyni", pojawiły się przy wejściu na Dworzec Główny PKP we Wrocławiu. To symboliczny wyraz wdzięczności i upamiętnienie wszystkich wolontariuszy, którzy podczas pierwszych dni wojny w Ukrainie pomagali uchodźcom, tłumnie przyjeżdżającym na dworzec.

Byłem praktycznie od pierwszych dni po wybuchu wojny na dworcu. Zgłosiłem się jako tłumacz. Było dużo pracy. Tysiące, dziesiątki tysięcy uchodźców - wspominał wolontariusz Artur Oskwarek. Był zima, to był luty, marzec. Czasami ktoś przyjeżdżał w klapkach i w szlafroku - dodaje.

Krasnale są symbolicznym wyrazem wdzięczności i upamiętnieniem wolontariuszy, którzy nieśli pomoc uchodźcom na dworcu PKP. Stanęły przy głównym wejściu do budynku.

To fajny sposób na odwdzięczenie się tym wszystkim wolontariuszom, którzy po prostu pomogli - podsumowuje  jedna z kobiet, przechodząca obok nowych wrocławskich krasnali. Jeden z krasnali to kobieta z dzieckiem. Ma walizkę, widać że potrzebuje pomocy. Drugi krasnal po prostu tą pomoc daje, przekazuje jedzenie - opisuje.

Krasnale są znakiem rozpoznawczym Wrocławia. Charakterystyczne figurki można znaleźć w różnych punktach miasta.