"Po pierwsze cieszy duża frekwencja, na poziomie prawie 84 tys. głosujących" - powiedział o wynikach głosowania 11. edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim Wrocławia. Podkreślił, że "druga istotna rzecz to wygrana głównie projektów związanych z zielenią, na które zagłosowali mieszkańcy, czyli zieleń, sport, wypoczynek, rekreacja, tego typu projekty". Najpopularniejszy projekt zdobył prawie 5 tys. głosów.

We Wrocławiu ogłoszono w piątek wyniki głosowania w ramach 11. edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Mieszkańcy mogli wybierać spośród 113 projektów. Ostatecznie do realizacji wybrano 7 inwestycji ponadosiedlowych i 10 osiedlowych, na które przeznaczonych zostanie 31 mln zł. Większość wiąże się z rozwojem terenów zielonych i infrastruktury sportowej. Najpopularniejszy projekt zdobył prawie 5 tys. głosów.

Prawie 84 tys. głosujących

Jak powiedział w rozmowie z PAP Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych, "po pierwsze cieszy duża frekwencja, na poziomie prawie 84 tys. głosujących". "Druga istotna rzecz to wygrana głównie projektów związanych z zielenią, na które zagłosowali mieszkańcy, czyli zieleń, sport, wypoczynek, rekreacja, tego typu projekty" - podsumował Świerczewski.

Spośród projektów ponadosiedlowych najwięcej mieszkańców zagłosowało na "Zieleń i Sport na Zachodzie - Pracze Odrzańskie, Żerniki i Nowe Żerniki" (4858 głosów). Projekt obejmuje trzy osiedla, w jego ramach powstanie m.in. ścieżka rekreacyjna, boisko, tor do gry w boule czy park kieszonkowy.

Na podium znalazły się też takie pomysły, jak "Zieleń to życie, ruch to zdrowie 2023" (4758 głosów) czy "Na zielono, na sportowo! - edycja 2. - pumptrack w okolicy Stawów Leśnickich oraz rozbudowa Ekoparku Stabłowice" (3732 głosy).

Mieszkańcy wybrali też do realizacji dziesięć projektów osiedlowych. Największą popularnością wśród głosujących cieszył się pomysł "Zielone i bezpieczne Karłowice-Różanka | projekt Mały, etap 1" (4189 głosujących). Projekt zakłada powstanie całkiem nowego parku. Oprócz tego, nowe nasadzenia pojawią się też w innych częściach osiedla.

Wśród projektów osiedlowych sporą popularność zdobył też "Zielony skwer im. E. Kajdasza na Jagodnie - etap II" (3649 głosów) i "Zielony Tarnogaj 2.0 - #KolejnaZieleń - Mały" (3472 głosy).

Budżet obywatelski we Wrocławiu po raz pierwszy został przeprowadzony w 2013 roku. Do tej pory w mieście zrealizowano ponad 460 projektów zaproponowanych przez mieszkańców, a inwestycje kosztowały ponad ćwierć mld zł.