Komisja Dyscyplinarna Polskiego Związku Piłki Nożnej zdecydowała o losach Sandecji Nowy Sącz i Śląska Wrocław po zakończonym w skandalicznych okolicznościach meczu 1/8 finału Pucharu Polski. Spotkanie, które rozegrano 9 listopada, zostało przerwane, gdy zawodnicy z Nowego Sącza zeszli z boiska solidaryzując się ze swoim kolegą z drużyny Maissą Fallem, który był według nich obrażany na tle rasistowskim przez kibiców drużyny przeciwnej.

Mecz rozegrano na Stadionie Miejskim w Niepołomicach. Po 120. minutach był remis 2:2. O awansie do kolejnej rundy miały zadecydować rzuty karne. Po dwóch seriach Śląsk prowadził 2:1. Wówczas "jedenastkę" wykonywał zawodnik Sandecji Elhadji Maissa Fall, w którego kierunku kibice Śląska siedzący za bramką zaczęli wykrzykiwać rasistowskie okrzyki. Fall nie wykorzystał karnego, trafił piłką w słupek, ale jego koledzy w geście solidarności opuścili boisko i udali się do szatni.

Za przedwczesne zakończenie meczu przegraną walkowerem została ukarana Sandecja Nowy Sącz. Śląsk Wrocław za rasistowskie zachowania kibiców będzie musiał zapłacić karę pieniężną, a kibice zostaną objęci zakazem wyjazdu na mecze.

Sandecja przegrała walkowerem

PZPN zdecydował o walkowerze 3:0 dla Śląska Wrocław. Oznacza to awans drużyny do ćwierćfinału Pucharu Polski.

W opublikowanym komunikacie Komisja Dyscyplinarna stwierdziła, że obowiązujące przepisy PZPN stanowią, że decyzja o wcześniejszym zakończeniu meczu może być podjęta wyłącznie przez sędziego lub delegata PZPN

Ze zgromadzonej przez Komisję dokumentacji wynika jednoznacznie, że bezpośrednią przyczyną niedokończenia zawodów była odmowa kontynuowania gry przez drużynę gospodarzy. W takim przypadku (...) zawody należało zweryfikować jako walkower na niekorzyść tej drużyny, niezależnie od okoliczności, które skłoniły zawodników do opuszczenia boiska, a które jednocześnie stały się przedmiotem odrębnego postępowania wszczętego przez Komisję Dyscyplinarną PZPN - napisano.

Kara dla Śląska Wrocław

Kara nie ominęła Śląska Wrocław. Za rasistowskie zachowania kibice wrocławskiej drużyny zostali ukarani 6-miesięcznym zakazem wyjazdowym na mecze Pucharu Polski, a klub karą finansową w wysokości 190 tysięcy złotych.

Oprócz Śląska w ćwierćfinale Pucharu Polski zagrają obrońca trofeum Raków Częstochowa oraz Legia Warszawa, KKS 1925 Kalisz, Górnik Łęczna, Motor Lublin, Lechia Zielona Góra i Pogoń Siedlce.

Mecze 1/4 finału zaplanowano na 1 marca, półfinały odbędą się 5 kwietnia, a finał 2 maja 2023 roku.