Afrykarium, największa inwestycja w historii wrocławskiego zoo, ma już 8 lat. Z tej okazji dla pierwszych stu osób, które jutro pojawią się w kasach przy ul. Wróblewskiego, przygotowano bilety do ogrodu zoologicznego w cenie 8 zł.

8 lat temu, 26 października 2014 roku, otwarto jedyne na świecie oceanarium poświęcone faunie Afryki. Jego pomysłodawcą był wieloletni prezes wrocławskiego zoo Radosław Ratajszczak.

Bilet za 8 zł dla pierwszych 100 osób

Z okazji 8-lecia pierwsze sto osób, które jutro (środa, 26 października) pojawią się w kasach zoo będzie mogło kupić bilety za 8 zł. Zoo jest otwierane o godzinie 9. Przewidziano także drobne upominki dla pierwszych zwiedzających tego dnia Afrykarium.

Trasa zwiedzania prowadzi od basenu Morza Czerwonego przez jeziora Malawi i Tanganikę, Afrykę Wschodnią, Kanał Mozambicki, Wybrzeże Szkieletów, bagno Okavango i dolinę Kongo.

W Afrykarium można oglądać setki gatunków ryb słonowodnych i słodkowodnych, w tym rekiny, płaszczki, skrzydlice i mureny. Opiekunowie zwierząt kopytnych mają tam pod opieką zarówno wielkie hipopotamy nilowe, jak i jedne z najmniejszych antylop świata - dikdiki.

Zwiedzający oglądają w Afrykarium drapieżne mangusty, pingwiny przylądkowe, kotiki afrykańskie, manaty, krokodyle nilowe, a także wiele ptaków, takich jak warzęchy, kleszczaki, ibisy białowąse, czy czaple złotawe.

Afrykarium w liczbach

Pawilon Afrykarium ma długość 160 metrów, a jego szerokość to blisko 54 metry. Całkowita kubatura obiektu wynosi ponad 184 tys. metrów sześciennych. Posiada on trzy kondygnacje, z czego jedna znajduje się pod ziemią.

Na budowę zużyto łącznie 36 tysięcy metrów sześciennych betonu i 4,8 tys. ton stali. W okresie najbardziej wzmożonych robót, na terenie budowy pracowało około 700 osób podczas jednej zmiany, w trzyzmianowym systemie pracy.

W Afrykarium, czyli basenach ekspozycyjnych, filtrach, odstojnikach oraz kilometrach rur znajduje się w obiegu 15 milionów litrów wody - tyle, ile mieści się w 6 basenach olimpijskich. Sama woda w Afrykarium ma masę 100 wielorybów lub 3000 dorosłych słoni.

Rekordowa liczba odwiedzających

W roku 2015, pierwszym pełnym roku po otwarciu Afrykarium, został pobity rekord frekwencji w zoo wynoszący 1,88 mln zwiedzających rocznie.

Najbardziej cieszy nas to, że ta frekwencja utrzymuje się na wysokim poziomie i od zakończenia tej kluczowej budowy udaje nam się przyciągać średnio 1,6 mln osób rocznie - mówi Joanna Kasprzak, prezes wrocławskiego zoo.

Od czasu budowy Afrykarium nie stoimy w miejscu. Powstały także inne inwestycje, takie jak Terytorium Panter, Odrarium, wybieg wilków, wyremontowana została również zabytkowa Ptaszarnia - dodaje.

.

Największa budowa w historii zoo

Wrocławskie zoo w swojej 157-letniej historii zmieniało się wielokrotnie, a z biegiem lat powstawały nowe pawilony. Żaden jednak nie był aż tak monumentalny, jak Afrykarium. Zajmuje ono aż 12 proc. powierzchni całego zoo.

Umowa na realizację inwestycji została podpisana 14 marca 2012 roku. Wkrótce po tym ruszyły pierwsze prace.

W 2014 roku Afrykarium nabierało ostatecznych kształtów. W szybkim tempie pojawiały się kolejne elementy wystroju, nasadzenia i pierwsi mieszkańcy. Inwestycja została ukończona przed planowanym terminem, którym pierwotnie były huczne obchody 150-lecia zoo latem 2015 roku. Z otwarciem nie czekano jednak do tego czasu i dokonano go 26 października 2014 roku.