Podejrzenie nieprawidłowości przy inwestycjach w Dusznikach-Zdroju na Dolnym Śląsku powodem akcji CBA w ministerstwach: rozwoju i technologii, sportu i turystyki oraz Centralnym Ośrodku Sportu - dowiedział się reporter RMF FM. Od rana na polecenie Prokuratury Okręgowej w Świdnicy agenci zabezpieczają w tych instytucjach dokumenty i dane na nośnikach elektronicznych.

Jak informuje dziennikarz RMF FM Krzysztof Zasada, śledczy są bardzo oszczędni w słowach. Chodzi o wątek wyłączony z zakończonego już postępowania, w którym oskarżonym był burmistrz Dusznik-Zdroju. Ten wątek obejmuje inwestycje prowadzone na terenie gminy Duszniki.

Jak usłyszał Krzysztof Zasada, chodzi o podejrzenia przyjęcia korzyści materialnych przy podejmowaniu decyzji przez urzędników. Jednak na razie chodzi bardziej o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków.

To śledztwo jest na bardzo wstępnym etapie. Teraz zbierany jest materiał dowodowy - przede wszystkim dokumentacja w ministerstwach i ośrodku sportu.

Jego analiza ma dać odpowiedź na pytanie, czy są podstawy, by komukolwiek stawiać zarzuty w tej sprawie - powiedział dziennikarzowi RMF FM jeden z prokuratorów.

Akcja CBA w dwóch ministerstwach i ośrodku sportu

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński przekazał dzisiaj, że agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego "prowadzą dzisiaj czynności procesowe w siedzibie Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz w Centralnym Ośrodku Sportu w Warszawie".

Jacek Dobrzyński dodał, że postanowienie o przeszukaniu i zatrzymaniu rzeczy wydała Prokuratura Okręgowa w Świdnicy.

"Zabezpieczane są dokumenty i nośniki danych do śledztwa w sprawie osiągnięcia korzyści majątkowej, przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków oraz działania na szkodę interesu publicznego przez funkcjonariuszy publicznych w ramach prowadzonej procedury przetargowej" - przekazał na platformie X rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Komunikat w tej sprawie wydało też Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

"CBA we współpracy z MRiT realizuje na terenie urzędu działania związane ze śledztwem dotyczącym sprawy sprzed października 2023 roku. Ministerstwo w pełni współpracuje z CBA przy wyjaśnieniu powyższej sprawy, w tym zakresie udostępnia wszelką posiadaną dokumentację mogącą dotyczyć powyższej sprawy" - napisano.

Sprawę skomentował również Ministerstwo Sportu i Turystyki.

"Śledztwo dotyczy zdarzeń, które miały miejsce do 17 maja 2023 roku w okresie rządów Prawa i Sprawiedliwości. Delegatura CBA we Wrocławiu, pod nadzorem prokuratury, prowadzi śledztwo w sprawie osiągnięcia korzyści majątkowej, przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych. CBA zabezpiecza m.in. dokumentację dotyczącą nabycia przez Centralny Ośrodek Sportu nieruchomości w Gminie Duszniki-Zdrój" - przekazał resort.

"Ministerstwo Sportu i Turystyki współpracuje z CBA i przekazuje wszystkie niezbędne dokumenty" - dodano.