W dniu Święta Wojska Polskiego warszawską Wisłostradą przeszła pierwsza od 2019 roku defilada wojskowa. Wzięło w niej udział ok. 2000 żołnierzy oraz około 200 pojazdów wojskowych i niemal setka statków powietrznych. Defilada, organizowana pod hasłem "Silna Biało-czerwona", była kulminacyjnym wydarzeniem centralnych obchodów Święta WP.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Zgromadzeni na defiladzie zobaczyli m.in. transportery opancerzone Rosomak w różnych wersjach, samobieżne moździerze Rak, armatohaubice Krab i K9, wyrzutnie rakietowe HIMARS, a także trzy typy czołgów - Leopard 2, wyprodukowany w Korei K2, a także Abrams, służący zarówno w siłach polskich, jak i amerykańskich.

Na defiladzie pojawiły się również wozy bojowe piechoty Borsuk, pojazdy minowania narzutowego Baobab-K, a także wiele pojazdów technicznych, medycznych czy logistycznych.

W defiladzie wzięły również udział systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot i lotnictwo - myśliwce F-16 i FA-50, a także F-35 należące do sił powietrznych USA.

Poza tym na niebie będzie można było zobaczyć samoloty transportowe - np. wykorzystywane do transportu najważniejszych osób w państwie, a także śmigłowce - w tym Black Hawki czy AW101, a także amerykańskie śmigłowce uderzeniowe Apache.

Jak informuje reporter RMF FM Michał Dobrołowicz, największe wrażenie zrobiły czołgi Leopard i lekkie koreańskie samoloty FA-50, które od lipca są w polskiej armii, a dzisiaj po raz pierwszy zostały oficjalnie zaprezentowane.

To jest coś niesamowitego przeżyć to na żywo - powiedziały reporterowi RMF FM osoby, które na defilady przyjechały z województwa zachodniopomorskiego.

16:00

A tak wyglądał przelot F-35. "Jeszcze amerykańskie, ale już w przyszłym roku będzie widnieć na nich biało-czerwona szachownica" - przekazało Ministerstwo Obrony Narodowej.

15:58

Defilada dobiegła końca. Obserwowało ją kilkanaście tysięcy osób.

Na stołecznej Wisłostradzie zaprezentowało się około dwóch tysięcy żołnierzy oraz dziesiątki sztuk sprzętu bojowego.

15:58

155 mm samobieżna haubica K9A1 przeznaczona do niszczenia artylerii, stanowisk dowodzenia, umocnień terenowych oraz systemów przeciwlotniczych przeciwnika.

15:57

Nowy Pływający Bojowy Wóz Piechoty Borsuk.

15:56

Czołg K2.

15:55

Abrams M1A1 - uznawany za jeden z najgroźniejszych czołgów świata.

15:53

HIMARS - system artylerii rakietowej wysokiej mobilności. Lekka wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet zamontowana na podwoziu opancerzonej ciężarówki. 

15:51

Rosomak.

15:49

Komenda Stołeczna Policji ze względu na upalną pogodę apeluje o ostrożność w czasie defilady wojskowej w Warszawie.

"Na zewnątrz bardzo wysoka temperatura. Niestety zdarzyły się zasłabnięcia. W tym przypadku pomocą służyli m.in. ratownicy medyczni zespołów medycznych Policji. Pamiętajcie o wodzie i nakryciu głowy. W razie potrzeby powiadomcie służby pracujące na miejscu" - podkreśla KSP na Twitterze.

15:48

AERO. Pojazd wysokiej mobilności przystosowany do desantowania metodą spadochronową, przeznaczony dla wojsk aeromobilnych.

15:46

Kolumna pojazdów gąsiennicowych. Czołg Leopard 2A5 z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej i Kraby.

15:44

Pokaz pojazdów wojskowych. 

15:42

Jednym z punktów dzisiejszego wydarzenia jest defilada lotnicza. Na niebie można obserwować nowe FA-50, a także wielozadaniowe samoloty bojowe F-16.

Na wydarzeniu pojawiły się w sumie ponad 90 statków powietrznych, w tym APACHE, BLACK HAWK, AW-101, AW-149, C-295M CASA, Gulfstream G550, M-346 BIELIK, EF-2000 EUROFIGHTER TYPHOON.

15:40

Na błoniach stadionu PGE Narodowy w Warszawie trwa centralny piknik wojskowy. 

15:39

15:10

Na warszawskiej Wisłostradzie prezentuje się 200 jednostek polskiego i zagranicznego sprzętu wojskowego oraz 92 statki powietrzne, w asyście 2 tys. żołnierzy.

14:45

Rozpoczęła się defilada, w której zobaczymy wszystkie pododdziały biorące udział w tegorocznej uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego, następnie pokaz defilady lotniczej.  

14:43

Wystrzelono salwę 12 pocisków. Następnie odegrana została pieśń reprezentacyjna Wojska Polskiego.

14:40

"Nie dajmy się rozgrywać i manipulować. Nie ulegajmy prowokacjom. Szkody wyrządzone w ten sposób bezpieczeństwu Polski mogą być olbrzymie. Bierzmy przykład z ojców naszej niepodległości. Bezpieczeństwo polski to sprawa najważniejsza, a niestety w ostatnim czasie pojawiły się w polskiej przestrzeni żarty ze spraw bezpieczeństwa. Polityka nie może być o niczym. Polityka musi być o czymś, musi mieć treść" - podkreślił Duda.

14:38

Bezpieczeństwo Polski zależy od naszej siły, ale zależy też od naszych sojuszy. Doskonale to wiemy. "Wschodnia flanka NATO została istotnie wzmocniona. Także dlatego Polska jest dziś bezpieczna" - mówi.

14:35

"Celem całej wielkiej modernizacji jest takie uzbrojenie polskiej armii i stworzenie takiego systemu obrony, żeby nikt nigdy nie odważył się nas zaatakować. Żeby polski żołnierz nie musiał walczyć, żeby sam nasz potencjał stanowił wystarczająco zniechęcający element do jakiejkolwiek agresji przeciwko Polsce" - kontynuował prezydent.

14:32

Jak dodał, dziś Wojsko Polskie liczy ponad 175 tys. żołnierzy. "Wyciągamy wnioski z wojny za naszą wschodnią granicą. Unowocześniamy system kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi" - zaznaczył Duda.

14:30

"Od pierwszych dni mojej prezydentury bezpieczeństwo było dla mnie najważniejszą sprawą. Dlatego budowa silnej polskiej armii była i jest fundamentem mojej prezydentury. Ostatnie osiem lat to czas odbudowy polskiego wojska, wzmacniania polskiego bezpieczeństwa. Wcześniej mieliśmy do czynienia z sytuacją dokładnie odwrotną - ze zmniejszaniem liczebności polskich sił zbrojnych, z likwidacją wielu jednostek, z zanikającą obecnością wojskową na wschodzie polski. Nie może być powrotu do tamtej, błędnej polityki" - powiedział.

14:27

"Wszyscy w Polsce muszą zrozumieć, że cały czas jesteśmy i będziemy poddawani różnym prowokacjom. Taki jest czas. Dlatego musimy być w nieustannej gotowości. Jesteśmy dobrze przygotowani do zapewnienia Polsce bezpieczeństwa. Ale jesteśmy też i będziemy niezwykle odpowiedzialni. Nie damy się sprowokować" - podkreśla Duda.

14:25

"Ponownie przyszło nam żyć w niebezpiecznych czasach. Za naszą wschodnią granicą od 1,5 roku toczy się pełnoskalowa wojna. Brutalna rosyjska agresja na Ukrainę przyniosła śmierć, ból i cierpienia. To wojna, w której niestety wciąż nie widać końca. My Polacy od pierwszych chwil zaangażowaliśmy się w pomoc bohatersko walczącej Ukrainie. M.in. dzięki naszej pomocy Ukraina obroniła się i wciąż walczy. A dzięki temu, że obrońcy Ukrainy powstrzymując rosyjską nawałę, zadając agresorowi codziennie nowe straty, Polska jest dziś bezpieczniejsza. Jeśli ktoś tego nie rozumie, jeśli krytykuje nasze zaangażowanie i wsparcie, to znaczy, że w gruncie rzeczy nie rozumie niczego. Nie rozumie na czym opiera się bezpieczeństwo polskie" - kontynuuje.

14:23

Głos zabiera prezydent Andrzej Duda. "15 sierpnia to dzień, w którym wspominamy wielką wiktorię, odniesioną w 1920 roku, przez dopiero co odradzającą się Rzeczpospolitą nad sowiecką Rosją. Bohaterstwo polskich żołnierzy w Bitwie Warszawskiej zdecydowało o zwycięstwie. Miało ono ogromne znaczenie zarówno dla naszej ojczyzny, jak i całej Europy. Zatrzymanie ekspansji bolszewickiej zapobiegło rozprzestrzenianiu się rosyjskiej rewolucji komunistycznej na Zachód. Polscy żołnierze zmienili bieg historii, obronili całą Europę" - mówi prezydent.

14:22

"Bezpieczeństwo jest fundamentem budowy silnego, sprawiedliwego i dostatniego państwa. Bez Wojska Polskiego nie da się rozwijać infrastruktury, realizować programów socjalnych, czy edukować nasze dzieci. Odpowiedzialne państwo nigdy nie oddaje nawet centymetra swojego terytorium" - podkreśla Błaszczak. 

14:20

"Od dłuższego czasu Wojsko Polskie dba o bezpieczeństwo na granicy. Jest przygotowane do tego, aby cały czas odpierać hybrydowe ataki reżimów rosyjskiego i białoruskiego, wzmocnione ostatnio obecnością Grupy Wagnera. Każdego dnia tysiące żołnierzy pełni tam służbę, aby być w każdej chwili gotowym do adekwatnej odpowiedzi" - kontynuuje minister obrony narodowej. 

14:18

"Już dawno minęły czasy, w których nasze wojsko musiało wstydzić się sprzętu, którego używa i warunków, w jakich pełni służbę. Dziś pokazujemy naszą siłę i nowoczesność. Siłą Biało-Czerwonej jest Wojsko Polskie. Profesjonalne, skuteczne, wyposażone w sprzęt najwyższej jakości, który w ostatnich latach kupiliśmy" - mówi Błaszczak. 

14:18

Rozpoczęło się przemówienie Mariusza Błaszczaka. "Dziś widzimy moc Wojska Polskiego. Za chwilę na własne oczy zobaczymy, jak dużo zmieniło się w Siłach Zbrojnych RP w ciągu ostatnich kilku lat" - zaczyna szef MON. 

14:16

Na niebie pojawili się skoczkowie spadochronowi. 

14:11

Odgrywany jest hymn Polski. Na maszt podnoszona jest flaga państwowa. 

14:07

Obecny jest prezydent Andrzej Duda, planowane jest jego wystąpienie. Na defiladzie jest również premier Mateusz Morawiecki. Głos ma zabrać także szef MON Mariusz Błaszczak. 

14:00

Wcześniej - w obecności przedstawicieli władz państwowych przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie - odbyła się uroczysta zmiana posterunku honorowego. Para prezydencka złożyła wieńce przed Grobem oraz przed pomnikami - marszałka Józefa Piłsudskiego, ofiar katastrofy smoleńskiej i prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W uroczystości w dniu Święta Wojska Polskiego uczestniczyli również premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka. Obecny był też m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera i wojskowi dowódcy. 

Wcześniej prezydent złożył wieniec przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. Następnie wraz małżonką wziął udział we mszy św. za ojczyznę i polskich żołnierzy w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

13:47

Ostatnia defilada z okazji obchodów Święta Wojska Polskiego pod hasłem "Wierni Polsce" odbyła się w 2019 roku w Katowicach. Miejsce zostało wybrane w związku z setną rocznicą wybuchu I powstania śląskiego - jednego z trzech powstańczych zrywów, które doprowadziły do włączenia części Górnego Śląska do Polski w 1922 roku. Wzdłuż trasy przejazdu defilady zgromadziły się tysiące ludzi, którzy obserwowali przemarsz 2,6 tys. żołnierzy.

W latach 2020-2021 defilada nie odbywała się ze względu na zagrożenie epidemiczne. W zamian wojsko organizowało pikniki wojskowe. W roku 2022 MON również zrezygnował z organizacji uroczystej defilady w święto Wojska Polskiego - powodem była wojna w Ukrainie. Zdecydowano się na organizację pikników, pokazów sprzętu i skoncentrowano się na rekrutacji ochotników do wojska.

13:46

W defiladzie wezmą również systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot, jak również lotnictwo - myśliwce F-16 i FA-50, a także F-35 należące do lotnictwa USA. Polska zamówiła 32 takie maszyny, pierwsze mają trafić do Polski w przyszłym roku. 

Poza tym na niebie zobaczyć będzie można samoloty transportowe - np. wykorzystywane do transportu najważniejszych osób w państwie, a także śmigłowce - w tym Black Hawki czy AW101, a także amerykańskie śmigłowce uderzeniowe Apache - Polska planuje zakup 96 takich maszyn; przed zakupem i dostawą pewną liczbę tych maszyn mają Polsce udostępnić wojska lądowe USA.

13:45

Na próbie generalnej przed defiladą zobaczyć można było przemarsz żołnierzy wszystkich rodzajów polskich Sił Zbrojnych, a także m.in. Żandarmerii czy WOT oraz wojsk sojuszniczych.

Wśród biorącego udział w próbie sprzętu zaobserwować można było m.in. transportery opancerzone Rosomak w różnych wersjach, samobieżne moździerze Rak, armatohaubice Krab i K9, wyrzutnie rakietowe HIMARS, a także trzy typy czołgów - Leopard 2, wyprodukowane w Korei K2, a także Abrams, służący zarówno w siłach polskich, jak i amerykańskich.

Na defiladzie pojawią się również wozy bojowe piechoty Borsuk oraz pojazdy minowania narzutowego Baobab-K, a także wiele pojazdów technicznych, medycznych czy logistycznych.