55-letni mężczyzna zginął w wyniku pożaru w zabytkowym dworze w Cygusach na Pomorzu. Z budynku ewakuowano 20 osób, które tam mieszkały.

Do zdarzenia doszło w miejscowości Cygusy (gm. Sztum, pow. sztumski) na Pomorzu. Ogień w zabytkowym pałacyku pojawił się w niedzielny poranek.

Nie żyje 55-latek

Jak poinformował PAP oficer prasowy sztumskiej straży pożarnej mł. kpt. Piotr Spiżewski, "zgłoszenie o pożarze zabytkowego budynku w Cygusach, który zamieszkuje 21 osób, otrzymaliśmy w niedzielę o godz. 7".

Przed przyjazdem strażaków z zabytkowego dworu ewakuowało się 20 osób. Po godzinie 9 informował, że poszukiwana jest jeszcze jedna osoba, "ale nie ma pewności czy jest ona w środku".

Po godzinie 10 reporter RMF FM Piotr Bułakowski dowiedział się, że w płonącym budynku znaleziono ciało 55-letniego mężczyzny.

Rozszczelnienie dwóch butli gazowych

Ogień objął piętro oraz dach zabytkowego dworu. Na miejscu pracowało 16 zastępów straży pożarnej, z uwagi na wysoką temperaturę, strażacy gaszą budynek z zewnątrz.

"Budynek ma konstrukcję drewnianą, która została naruszona, nadpalone zostało także poszycie dachu" - mówił przed południem strażak.

Zaznaczył wówczas, że ogień się nie rozprzestrzenia, ale "strażacy bronią skrzydła budynku, który nie został objęty pożarem".

Oficer prasowy przekazał w godzinach porannych, że w wyniku pożaru rozszczelnieniu uległy dwie butle gazowe.

Dogaszanie pożaru

W godzinach popołudniowych oficer prasowy sztumskiej straży pożarnej mł. kpt. Piotr Spiżewski podał, że "trwa dogaszanie pożaru pałacyku w Cygusach".

Dodał, że na miejscu pracuje jeszcze 10 zastępów straży pożarnej.

Komunikat urzędu miejskiego

Urząd Miejski i Gminny w Sztumie w mediach społecznościowych podał, że na miejscu pożaru był zastępca burmistrza miasta i gminy Sztum Bartosz Mazerski oraz pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej (MGOPS), którzy przeprowadzili wywiady z pogorzelcami na temat ich doraźnych potrzeb. "Nikt z mieszkańców spalonego budynku na razie nie zgłosił potrzeb lokalowych. Przez najbliższe dni znajdą miejsce u swoich rodzin" - podano w komunikacie.

Zapewniono, że w poniedziałek w MGOPS ruszą procedury przyznawania pogorzelcom zasiłków, a w niedzielę zajazd Jonatan dostarczy im gorące posiłki.

Dwór jest wpisany do rejestru zabytków

Park dworski w Cygusach pochodzi z połowy XIX wieku.

Jest to obiekt wpisany do Rejestru Zabytków Województwa Pomorskiego.