Groźny pożar wybuchł w środę w zakładach produkujących rozpuszczalniki do kleju i zmywacze do farb w Shepherd w stanie Texas (USA). Konieczna była ewakuacja mieszkańców oraz czasowe zamknięcie pobliskiej autostrady.

Pożar i unoszące się znad zakładów Sound Resource Solutions kłęby dymu, które spowiły okolicę, spowodowały, że władze zarządziły ewakuację mieszkańców w promieniu 5 mil (ok. 8 km) od fabryki.

Konieczne było wywiezienie w bezpieczne miejsce uczniów znajdującej się w pobliżu szkoły oraz czasowe zamknięcie autostrady 59.

Biuro Zarządzania Kryzysowego hrabstwa Polsk wydało ostrzeżenie, że w zakładach, które strawił pożar, znajdują się chemikalia, o których wiadomo - jak podała stacja NBC News - że mają "wysoki poziom toksyczności, rakotwórczości oraz wywołują szkodliwy wpływ na rozrodczość i mogą powodować poważne uszkodzenie i podrażnienia oczu oraz skóry".

W wybuchu chemikaliów ranny został jeden pracownik firmy.

Pożar ugaszono po kilku godzinach.

Władze wezwały mieszkańców, aby pozostali w domach i nie włączali klimatyzacji do czasu wyjaśnienia, czy substancje unoszące się w powietrzu nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.