Tola to pierwsza sopocianka, która przyszła na świat w ramach miejskiego programu dofinansowania in vitro w Sopocie. Dziewczynka i jej mama czują się dobrze. Rodzice Toli skorzystali z możliwości wsparcia finansowego miasta dla par bezskutecznie starających się o dziecko.

Rada Miasta Sopotu przyjęła do realizacji program "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców Gminy Miasta Sopotu w latach 2022-2025".

Bardzo się cieszę, że dofinansowujemy z miejskich pieniędzy program in vitro. Mamy pierwsze efekty. Na świat przyszła Tola. Gratulujemy rodzinie, bardzo się cieszymy - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim wiceprezydentka Sopotu.

Kto może skorzystać z dofinansowania in vitro

Dofinansowanie in vitro w Sopocie przysługuje niepłodnym parom, które w mieście mieszkają i płacą podatki.

Program skierowany jest zarówno do osób w związkach małżeńskich, jak i pozostających w związkach partnerskich. Podstawowe kryteria to zamieszkanie na terenie Sopotu oraz rozliczanie podatku w tutejszym urzędzie skarbowym. Dofinansowanie przysługuje parom, które mają za sobą przynajmniej rok bezowocnych starań o dziecko. Wiek kobiety musi mieścić się w przedziale 20-40 lat - wyjaśnia Izabela Heidrich, rzeczniczka w Urzędzie Miasta Sopotu.

Z dofinansowania in vitro w Sopocie można korzystać w latach 2022-2025. Każdego roku miasto przeznaczy 25 tysięcy złotych na realizację programu. Łącznie ma on kosztować 100 tysięcy złotych.