Już w najbliższą niedzielę, 23 kwietnia odbędzie się 15. Spotkanie Przyjaciół na Kasprowym Wierchu. Ludzie gór ponownie zgromadzą się w odprawianej na szczycie mszy ekumenicznej w intencji pokoju i spokoju na Ziemi. Organizatorem i inicjatorem tej tradycji jest sportowiec, przedsiębiorca i filantrop Rafał Sonik.

Organizowane od ponad 15 lat spotkania "bliżej nieba i bliżej siebie" wpisały się w kalendarz zakopiańskich wydarzeń. To jedyny moment w roku, kiedy na szczycie Kasprowego Wierchu spotykają się miłośnicy gór, narciarze, obecni oraz byli olimpijczycy, ratownicy TOPR, pracownicy TPN i PKL. Tę wyjątkową grupę po raz pierwszy w  2007 roku zebrał Rafał Sonik. Z jego inicjatywy spotkali się na wspólnej wymianie wspomnień i modlitwie.

Msze na Kasprowym Wierchu, które są centralnym punktem wydarzenia, celebrowali dotąd m.in. kardynał Kazimierz Nycz, abp. Grzegorz Ryś, czy abp. Marek Jędraszewski. Wielokrotnie odprawiał ją również Ks. Andrzej Augustyński, z którym Rafał Sonik od lat współpracuje w ramach działań Stowarzyszenia Siemacha.

Msza w intencji pokoju w Ukrainie i ofiar trzęsień ziemi

Każdego roku spotkaniom przyświecają różne intencje. W poprzednim spotkaniu udział wzięła liczna grupa uchodźców z Ukrainy. W tym roku uczestnicy będą również modlić się o zakończenie konfliktu w Ukrainie, ale też w intencji ofiar lutowego trzęsienia ziemi w Turcji, Syrii i Armenii.

Przed rokiem, gdy wybuchła wojna w Ukrainie, zadrżał w posadach demokratyczny, wolny świat. W lutym tego roku zadrżał fundament Ziemi, powodując niewyobrażalną tragedię dla ponad miliona ludzi w Turcji i Syrii. Wraz z tymi dwoma wstrząsami, zadrżały również nasze serca. Wierzę, że lekarstwem na te wszystkie "drżenia" jest serdeczność, miłość i empatia. Chyba każdy, kto był z nami choć raz na Kasprowym wie, że taka intencja wśród tatrzańskich szczytów wybrzmiewa niezwykle głośno i czysto. I ma moc! - powiedział Rafał Sonik, zapowiadając kwietniowe wydarzenie.  

Wydarzenia potrwają cały dzień

W niedzielę 23 kwietnia, od 7 uczestnicy wydarzenia będą mogli wjeżdżać koleją na Kasprowy Wierch. Już od 9, w górnej stacji trwać będą pokazy archiwalnych filmów i zdjęć. O 13 rozpocznie się msza o pokój i spokój na Ziemi.

Czas do ostatniego zjazdu koleją o godzinie 17:00 wypełnią tradycyjnie rozmowy, wymiany serdecznych uścisków, występy muzyczne i długie opowieści.

Organizatorem wydarzenia są: Nasz Kasprowy oraz Stowarzyszenie Czysta Polska. Partnerami zostali Tatrzański Park Narodowy i Polskie Koleje Linowe. Patronatem medialnym modlitwę o pokój i spokój na Ziemi, objął "Tygodnik Podhalański".