Wyposażony w kamery samochód będzie od środy kontrolować opłaty za postój w strefie płatnego parkowania w Szczecinie. Auto będzie skanowało numery rejestracyjne i sprawdzało w bazie, czy kierowcy zapłacili za parkowanie, czy nie.

2 listopada na szczecińskie ulice wyjedzie volkswagen up! wyposażony w system CityScanner. Od środy będzie kontrolować opłaty za postój w strefie płatnego parkowania.

Testy tego systemu trwały kilka tygodni. Samochód został wyposażony w kamery, które skanują numery rejestracyjne zaparkowanych pojazdów i przekazują je do bazy danych. Tam weryfikowane jest, czy właściciel pojazdu ma abonament lub czy opłacił postój w strefie. System automatycznie sprawdza, czy mijane pojazdy mają opłacony postój. 

Kontrola będzie wykonywana dwukrotnie, w kilkuminutowym odstępie czasu. Ma to wyeliminować nakładanie mandatów na kierowców, którzy dopiero zaparkowali i idą do parkomatu. 

Wyposażony w kamery samochód ma też gromadzić danych, ile miejsc na poszczególnych ulicach strefy jest zajętych, co pozowoli na wytypowanie najbardziej obleganych przez kierowców punktów miasta.

Podobne samochody kontroli mobilnej jeżdżą już po ulicach Warszawy i Gdańska.