Mniej inwestycji i ograniczenia bieżących wydatków. Takie decyzje dotyczące przyszłorocznych budżetów muszą podejmować władze niektórych miast w wojewódzkie śląskim. Wszystko z powodu trudnej sytuacji gospodarczej.

Bytom

W Bytomiu już wiadomo, że nie będzie przebudowy kilku ulic, około dwudziestu dróg gruntowych czy budowy nowych chodników w dwóch miejscach przy drogach krajowych.

W mieście najpewniej trzeba będzie zrezygnować z inwestycji, które miały być w całości finansowe tylko z budżetu gminy. Zostaną jedynie te, na które w części pieniądze pochodzą z budżetu centralnego lub od instytucji unijnych.

Rybnik

W Rybniku trzeba redukować wydatki bieżące, a to oznacza, że m.in. nie będzie Dni Rybnika, majówki czy wydarzeń związanych ze świętami np. kolędowania.

Niewykluczone, że w domach kultury trzeba będzie płacić za niektóre organizowane tam wydarzenia.

Tychy

W Tychach pierwszy raz od lat prawdopodobnie nie da się w budżecie przeznaczyć środków na miejskie oszczędności. Pod znakiem zapytania jest też m.in. rozbudowa parku łabędzi i przystani żeglarskiej. Ostatecznych decyzji jeszcze w tej sprawie jednak nie ma.

Sosnowiec

Władze w Sosnowcu z obecnie prowadzonych i planowanych wcześniej inwestycji na razie nie rezygnują, ale te dodatkowe mogą już stanąć pod znakiem zapytania.

 

Opracowanie: