​Na Podkarpaciu w sobotę rano wszystkie drogi krajowej oraz wojewódzkie były przejezdne. W regionie jazdę kierowcom utrudnia ciągle padający śnieg. Przez cały weekend na Podkarpaciu obowiązują ostrzeżenie IMGW drugiego i trzeciego stopnia przed opadami śniegu.

Jak powiedział dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarzadzania Kryzysowego w Rzeszowie, w regionie w związku z pogodą nie odnotowano poważniejszych zdarzeń.

Straż pożarna poinformowała tylko o 5 interwencjach. Występują lokalne utrudnienia na drogach, ale to nic poważnego. Przy takich opadach śniegu te utrudnienia będą się utrzymywać przez cały dzień - dodał.

Jak wynika z informacji Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie, wszystkie trasy zarządzane przez PZDW są przejezdne. Na drogach występuję błoto pośniegowe, część dróg jest zabielona, a miejscami występuje lokalna śliskość.

Jak podała GDDKiA, w sobotę rano jedyne utrudnienie występuję w Nowej Dębie na drodze krajowej nr 9, gdzie samochód ciężarowy wpadł do rowu i zablokował trasę. Policja zorganizowała już objazdy. Utrudnienie ma potrwać jeszcze godzinę.
Poza tym wszystkie drogi są przejezdne.

Bardzo trudne warunki do jazdy

Jak podał rzeszowski oddział GDDKiA, na Podkarpaciu występują w sobotę intensywne, ciągłe opady śniegu, śniegu z deszczem i deszczu. "W nocy sprzęt do zimowego utrzymania wyjeżdżał 264 razy. Wszystkie drogi krajowe są przejezdne, ale warunki do jazdy są trudne. Jeździe ostrożnie" - zaapelowała GDDKiA.

Jak powiedziała kom. Ewelina Wrona z biura prasowego podkarpackiej policji, w sobotę rano nie odnotowano poważniejszych interwencji.

Panująca obecnie aura powoduje, że warunki na drogach są trudne. Apelujemy o rozwagę i zdrowy rozsądek. Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, może być nawet przyczyną tragedii. Pamiętajmy, że padający śnieg znacznie ogranicza widoczność, a zalegające na jezdniach błoto pośniegowe wydłuża drogę hamowania - podkreśliła.

Kom. Wrona dodała, że szczególnie uważać trzeba w pobliżu lasów i zbiorników wodnych - jezdnia może tam być szczególnie śliska.
Należy zachować ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Uważajmy też przy dojeżdżaniu do nich. Jeżeli pieszy wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie wyhamować - zaznaczyła.

Temperatura w regionie waha się od minus 2 stopni Celsjusza do plus jednego stopnia Celsjusza.

Jak podał w sobotę rano IMGW, w powiatach na północ od Rzeszowa i samym mieście obserwuje się opady śniegu o słabym, a okresami umiarkowanym natężeniu. "W najbliższych godzinach natężenie opadów śniegu będzie utrzymywać się na podobnym poziomie. Wzrost natężenia opadów prognozowany jest na godziny późno popołudniowe i wieczorne" - podano w komunikacie.