Pierwszy w Polsce jednoczłonowy, mierzący 15 m, w pełni niskopodłogowy tramwaj zaczął dziś jazdę po trasach w Poznaniu - poinformowało Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. MPK Poznań wyjaśniło, że Moderus Gamma LF 05 AC od rana kursuje na linii 99, a wczesnym wieczorem pojawi się na linii 11.

Rzeczniczka prasowa MPK Poznań Agnieszka Smogulecka powiedziała PAP, że pojazd nie został wyprodukowany z myślą o konkretnym przewoźniku. Chcemy sprawdzić, jak motorniczowie i pasażerowie będą oceniać zastosowane w nim rozwiązania - zaznaczyła. Wskazała, że pojazd jest dzierżawiony od producenta na okres dwóch lat.

Smogulecka podkreśliła, że Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu wyznaczył nowy tramwaj do obsługi linii 99 i 11, ale tylko poza godzinami szczytu.

Jak podano w informacji za producentem pojazdu, firmą Modertrans Poznań, jest to pierwszy w Polsce jednoczłonowy tramwaj w pełni niskopodłogowy. "Choć ma niecałe 15 metrów, to wypełniliśmy go szeregiem nowoczesnych rozwiązań. Najważniejsze z nich to innowacyjny układ napędowy zapewniający większą oszczędność energii podczas rozruchu, większą płynność jazdy oraz niemal całkowicie bezgłośną pracę układu napędowego" - zaznaczono.

Moderus Gamma LF 05 AC został po raz pierwszy zaprezentowany przez producenta w maju 2021 r. Tramwaj był pokazywany także m.in. podczas ubiegłorocznych Katarzynek w Poznaniu.

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.