W budynku kościoła ewangelickiego w Wejsunach na Mazurach utworzono Muzeum Miniatur i Tradycji Ewangelickiej. Zbiory mają zostać udostępnione zwiedzającym od maja. Placówka będzie gromadzić i udostępniać zbiory obejmujące okres od 1525 r. do 1945 r., w tym elementy wyposażenia ewangelickich kościołów, kaplic i domów modlitwy, stare druki oraz historyczną literaturę związaną z tradycją i duchowością ewangelicką Mazurów.

Założycielem nowego muzeum jest Parafia Ewangelicko-Augsburska w Piszu. Placówka została zarejestrowana i wpisana do wykazu muzeów Ministerstwa Kultury Narodowej i Dziedzictwa Narodowego - podaje portal gazetaolsztynska.pl

Obecnie w zasobach tego muzeum znajduje się 12 drewnianych miniatur dawnych kościołów ewangelickich z powiatu piskiego, naczynia liturgiczne, śpiewniki, postylle, księgi rodów, a także wykonana z piaskowca, zabytkowa chrzcielnica z dawnego kościoła ewangelickiego w Ukcie.

Parafia przygotowuje do udostępnienia wystawy stałej, która ulokowana jest na emporach kościoła w Wejsunach w gminie Ruciane-Nida. Przygotowuje też wnioski o dotacje na przystosowanie pod działalność muzealną kościelnej wieży.

Opracowanie: