Siedmiu kandydatów będzie ubiegać się o urząd prezydenta Krakowa. W środę o rezygnacji z kandydowania poinformował bezpartyjny Jerzy Muzyk, a później Stanisław Mazur - również bezpartyjny - oświadczył, że się wycofuje. Rezygnujący kandydaci będą jednak na kartach wyborczych, ale głos oddany na nich będzie nieważny.

Wtedy głos będzie nieważny

Jeżeli ktoś odda głos na Jerzego Muzyka lub innego kandydata, który kilka dni przed wyborami zrezygnował ze startu, to głos taki będzie nieważny. 

Nie będzie skreśleń nazwisk. Przepisy nie dopuszczają ingerencji w treść kart wyborczych do głosowania. W sytuacji rezygnacji kandydata lub jego śmierci nie dokonuje się modyfikacji w kartach. Informacje obwieszcza się w lokalach obwodowych komisji wyborczych i upublicznia w sposób zwyczajowy w gminie - powiedział Piotr Bukowski, dyrektor Wydziału Organizacji i Nadzoru Urzędu Miasta Krakowa.

Informacje o wycofaniu kandydatur pojawią się m.in. na BIP Miasta Krakowa w zakładce dotyczącej wyborów. Członkowie komisji będą w miarę możliwości słownie informować wyborców o nieważnych kandydaturach. Dyrektor Wydziału Organizacji i Nadzoru UMK przyznał, że takie przypadki unieważnienia kandydatur zdarzają się rzadko i nie pamięta w Krakowie takich sytuacji jak tegoroczna, a także nie pamięta "tak licznych koalicji i porozumień" pomiędzy kandydatami na prezydentów.

Muzyk i Mazur zrezygnowali

Wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk ogłaszając rezygnację, równocześnie rekomendował innego wiceprezydenta Krakowa Andrzeja Kuliga. 

Stanisław Mazur zapowiadając wycofanie swojej kandydatury poparł posła PO Aleksandra Miszalskiego, z którym buduje sojusz, by nie zwyciężył kandydat PiS lub - ich zdaniem - populista Łukasz Gibała.

Jesienią 2023 r. Jacek Majchrowski, urzędujący od niemal 22 lat, ogłosił, że nie będzie ubiegał się o reelekcję. Decyzję tłumaczył m.in. swoim wiekiem. Ma 77 lat.

Kandydaci na prezydenta Krakowa

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę. Kandydatami na urząd prezydenta Krakowa są: poseł Konfederacji Konrad Berkowicz (KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy), radny Łukasz Gibała (KWW Łukasza Gibały - Kraków Dla Mieszkanców), aktywista miejski Adam Hareńczyk (KWW Zjednoczeni dla Krakowa), poseł PiS Łukasz Kmita (KW PiS), poseł Polski 2050 Rafał Komarewicz (KWW Rafała Komarewicza Kraków Trzecia Droga), wiceprezydent Andrzej Kulig (KWW Andrzeja Kuliga Kraków "Ku Przyszłości"), poseł PO Aleksander Miszalski (KKW Koalicja Obywatelska).

Na początku roku start w wyborach deklarowali także muzyk Marcin Bzyk-Bąk i aktywista miejski Mateusz Jaśko. Bzyk-Bąk zrezygnował, ponieważ nie skompletował list kandydatów do rady miasta, a Jaśko z powodów rodzinnych.

W niedzielę 7 kwietnia tuż po zamknięciu lokali wyborczych (godz. 21:00) zapraszamy na Wieczór wyborczy w RMF FM i Radiu RMF24.

Na naszej stronie będziemy NA ŻYWO prowadzić relację z wyborów samorządowych, podamy Wam pierwsze sondażowe wyniki. Na bieżąco będziemy śledzić konferencje prasowe PKW i przekazywać Wam oficjalne dane.

Zapraszamy na STRONĘ GŁÓWNĄ RMF24 i do naszego RAPORTU SPECJALNEGO