Przy ul. Piłsudskiego w Krakowie otwarto centrum pomocy dla kobiet w ciąży uciekających przed wojną na Ukrainie. Uchodźczynie za darmo mogą tam skorzystać z pomocy medycznej, dostać ciążowe ubrania i wyprawkę dla noworodka.

Powstanie centrum to efekt starań Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Osób z zespołem Downa "Tęcza" w Krakowie oraz wolontariuszy związanych z Rodzinnym Centrum Położniczym KOALA.

Zaczęliśmy działać dzień po rozpoczęciu wojny, ale dotąd ta pomoc była udzielana w różnych lokalizacjach - tam, gdzie było miejsce - tłumaczyła inicjatorka projektu, położna Anna Przybylska. Teraz udało się wynająć lokal i otworzyć dużą przestrzeń, do której przeniosłyśmy dwa magazyny i szkołę rodzenia. Dzięki temu wszystko jest w jednym miejscu - dodała.

"Od ubranek po wózki, łóżeczka, foteliki samochodowe"

Do centrum działającego przy ul. Piłsudskiego 29 w Krakowie mogą przychodzić kobiety w ciąży lub mamy z niemowlętami, które w wyniku wojny w Ukrainie przyjechały do Polski po 24 lutego. Na miejscu za darmo świadczona jest pomoc w ramach szkoły rodzenia oraz pomoc medyczna w języku ukraińskim, w tym porady ginekologiczne i pediatryczne. Uchodźczynie mogą też skorzystać ze wsparcia psychologa, położnej, doradcy laktacyjnego i douli.

Mamy magazyn z rzeczami, czyli darmowy sklep z ubraniami ciążowymi i ubraniami dla mam karmiących, ale też po prostu z kobiecymi ubraniami, mamy taki sam sklep darmowy z ubrankami dziecięcymi - od noworodka do dwóch-trzech lat, a także dla większych dzieci, bo i ubranka w takich rozmiarach czasami do nas docierają. Wydajemy torby, w których jest wszystko, co trzeba zabrać ze sobą do porodu w polskim szpitalu, a także pakiety, które są wyprawką dla noworodka, w których jest wszystko, co potrzebne, kiedy przychodzi na świat. Od ubranek po wózki, łóżeczka, foteliki samochodowe - wyliczała Przybylska. Powstała przestrzeń, gdzie mówi się po ukraińsku, gdzie wszystko jest w atmosferze ukraińskiej. Większość zajęć i magazyn prowadzą już w tym momencie uchodźczynie, które są specjalistkami z Ukrainy - wyjaśniła. 

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz we współpracy z międzynarodowymi firmami i organizacjami.