Elon Musk weźmie udział w sympozjum dotyczącym antysemityzmu w Krakowie i ceremonii w byłym KL Auschwitz - informację tę potwierdził wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Wiceszef resortu zapowiedział, że również weźmie udział w wydarzeniu.

Informację o tym, że właściciel Tesli i platformy X Elon Musk weźmie udział w sympozjum w Krakowie i ceremonii w byłym KL Auschwitz w ramach wydarzenia organizowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Żydowskie (EJA) przekazał w czwartek Bloomberg.

Kto może spotkać się z Muskiem w Polsce?

W piątek wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna potwierdził, że Musk zapowiedział udział w wydarzeniu.

Szejna poinformował też, że jako wiceszef MSZ będzie obecny na kongresie. Może będą też inni politycy, przedstawiciele rządu - dodał. Podkreślił, że ważne jest przede wszystkim samo wydarzenie w kontekście walki z antysemityzmem, rasizmem i hejtem. Myślę, że to chyba jest powód, dla którego wśród gości zaproszonych, którzy potwierdzili obecność, jest pan Musk - powiedział Szejna.

Wszyscy dostrzegają, jak wielkim zagrożeniem dla demokracji, praw człowieka, dla UE jest nacjonalizm, populizm, rasizm, i wszelkie przejawy ksenofobii, nienawiści człowieka do człowieka - zaznaczył Szejna.

Co może oznaczać wizyta Muska w Polsce? Komentarz eksperta

W internetowym Radiu RMF24 Krzysztof Urbaniak rozmawiał z dr. Miłoszem Babeckim z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Jak powiedział ekspert, "powodem obecności w Auschwitz jest próba poprawy wizerunku Muska, to także odcięcie się od zarzutów o szerzący się antysemityzm na platformie X".

Będzie w Polsce, aby udowodnić, że nie jest antysemitą - powiedział. Nieoficjalnie jest w planach spotkanie np. z Krzysztofem Gawkowskim, który jest ministrem ds. cyfryzacji - stwierdził medioznawca.

Elon Musk weźmie udział w sympozjum dotyczącym antysemityzmu

Jak napisał Bloomberg, Elon Musk ma wziąć udział w dyskusji z amerykańskim prawicowym publicystą Benem Shapiro podczas sympozjum w Krakowie na temat antysemityzmu w internecie, a także w ceremonii w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz w dniach 22-23 stycznia. Wydarzenie organizowane jest z okazji przypadającego tydzień później Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście.

Agencja przypomniała, że Musk już jesienią 2023 roku wstępnie zgodził się odwiedzić obóz podczas dyskusji na żywo z szefem EJA rabinem Menachemem Margolinem. Musk mierzył się wówczas z oskarżeniami o antysemityzm, kiedy zgodził się z anonimowym użytkownikiem platformy X twierdzącym, że społeczności żydowskie promują "nienawiść przeciwko białym" i odpowiadają za sprowadzanie "hord mniejszości, które zalewają kraj".

Jego wpis został potępiony przez Biały Dom, a w reakcji szereg dużych reklamodawców, w tym m.in. koncern Disneya, ogłosiło bojkot platformy. Musk przyznał później, że jego wypowiedź była "jedną z najgłupszych rzeczy" jaką zrobił.

Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego internetowego Radia RMF24

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24 na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.