12 członków zorganizowanej grupy przestępczej związanej ze środowiskiem pseudokibiców zatrzymali w Małopolsce i w Wielkopolsce funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji i Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Wielką akcję przeprowadzili na polecenie małopolskiego wydziału Prokuratury Krajowej.

W śledztwie, które jest prowadzone przez Centralne Biuro Śledcze Policji i Karpacki Oddział Straży Granicznej pod nadzorem małopolskiej Prokuratury Krajowej, występuje 16 podejrzanych, ale planowane są kolejne zatrzymania. Z zebranego materiału dowodowego wynika, że członkowie grupy współpracowali z pseudokibicami krakowskich, pomorskich i poznańskich klubów sportowych.

Ponad 100 funkcjonariuszy w akcji

Uderzenie w grupę przeprowadzono na terenie Małopolski (głównie w Krakowie) oraz w Wielkopolsce, gdzie przeszukano ponad 20 mieszkań, domów, pomieszczeń gospodarczych i innych obiektów użytkowanych przez podejrzanych oraz ich samochody. W akcji uczestniczyło ponad 100 funkcjonariuszy, m.in. z Centralnego Biura Śledczego Policji, Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Krakowie, Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Zatrzymano wówczas 12 osób, a kolejne cztery doprowadzono do prokuratury z aresztów śledczych, gdzie przebywali w związku z toczącymi się innymi sprawami.

Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą do 12 lat pozbawienia wolności. Śledczy ustalili, że łącznie cała grupa przestępcza wprowadziła do obrotu pięć ton marihuany i 17 kg kokainy. Pieniądze z handlu narkotykami były przez podejrzanych inwestowane głównie w nieruchomości, ale także prane m.in. przez udzielanie fikcyjnych pożyczek.

"Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, realną obawę matactwa oraz grożącą podejrzanym surową karę, na wniosek prokuratora Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie, sąd zastosował wobec siedmiu podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Wobec czterech osób zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji" - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono 873 tys. zł w walucie polskiej i obcej. Ponadto prokurator wydał postanowienia o zabezpieczeniach majątkowych na nieruchomościach należących do podejrzanych o łącznej wartości ponad 10 mln zł.

Grupa przestępcza działała przez 13 lat

Grupa przestępcza pseudokibiców działała w latach 2008-2021, a jej członkowie organizowali transporty kokainy i marihuany z Hiszpanii i Holandii do Polski. Przemycone narkotyki były następnie wprowadzane do obrotu na terenie województw: małopolskiego, pomorskiego i wielkopolskiego. Narkotyki przemycane były zarówno pojazdami wyposażonymi w specjalne skrytki, jak i ukryte w legalnym ładunku przewożonym przez firmy transportowe.

W śledztwie zatrzymano już łącznie 105 podejrzanych, którym przedstawiono ponad 330 zarzutów. Wobec 81 podejrzanych na wniosek prokuratora zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Jednym z wątków tej sprawy jest śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przestępczością narkotykową, a także praniem pieniędzy uzyskanych z tych przestępstw.

Opracowanie: