W związku ze szczególnie dużym zainteresowaniem wyrobieniem paszportów w województwie małopolskim w kolejne weekendy organizowane będą „soboty paszportowe”. Najbliższą zaplanowano na 25 marca.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita poinformował, że wzorem zeszłego roku będą organizowane "soboty paszportowe". W ostatnim okresie zainteresowanie paszportami jest szczególnie duże. Wychodzimy naprzeciw potrzebom Małopolan - powiedział.

W ubiegłym roku odbyły się cztery takie akcje - złożono wówczas ponad 2,5 tys. wniosków i odebrano ponad 1,4 tys. paszportów.

Na ten rok wojewoda zaplanował siedem "sobót paszportowych", choć nie wyklucza rozszerzenia tego planu.

Najbliższa okazja będzie już 25 marca. W godz. od 8:00 do 14:00 będą dostępne oddziały paszportowe w: Krakowie (ul. św. Sebastiana 9), Tarnowie (al. Solidarności 5-9) oraz Nowym Sączu (ul. Jagiellońska 52).

Kolejne "soboty paszportowe" zaplanowane są na: 15 kwietnia, 29 kwietnia, 13 maja, 27 maja, 17 czerwca, 1 lipca.

Według Łukasza Kmity w styczniu i lutym tego roku tylko w biurze w Krakowie złożono łącznie 14 446 wniosków, a zatem o prawie 3 tys. więcej niż w analogicznym okresie rok temu (o ok. 30 proc. więcej).

Mimo tak dużego obłożenia pracą zawsze dochowujemy 30-dniowego terminu na wykonanie paszportu - podkreślił.

Rekordowe zainteresowanie paszportami

Statystyki paszportowe pokazują ponadto, że dużym zainteresowanie cieszą się terenowe punkty paszportowe.

W Krakowie, który pozostaje liderem w styczniu i lutym 2023 r. złożono 14 446 wniosków (36 proc. wszystkich). Na drugim miejscu jest biuro paszportowe w Tarnowie (4 117), zaś na trzecim - punkt w Nowym Targu (2 756). Na kolejnych miejscach w statystykach znalazł się Nowy Sącz (2 685) oraz Chrzanów (2 536).

Rezerwacja internetowa

W oddziale paszportowym w Krakowie, a także w 11 punktach paszportowych w całej Małopolsce można internetowo zarezerwować termin do złożenia wniosku paszportowego i odbioru paszportu. W pozostałych trzech punktach trwają prace mające na celu zainstalowanie takiego systemu. Internetowa rezerwacja terminu nie jest obowiązkowa.