Ponad pół miliona turystów odwiedziło w roku 2023 gminę Chęciny. Najpopularniejszymi atrakcjami były m.in. Zamek Królewski, Jaskinia Raj czy Park Etnograficzny w Tokarni.

Z danych chęcińskiego urzędu miasta i gminy wynika, że najpopularniejsza atrakcją był Zamek Królewski, który odwiedziło ok. 225 tys. osób. 

Na drugim miejscu, ze 126 tys. odwiedzających, znalazło się Muzeum Wsi Kieleckiej - Park Etnograficzny w Tokarni

Ponad 106 tys. osób zwiedziło Jaskinię Raj, a ponad 60 tys. - Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne i pobliski Dwór Starostów Chęcińskich w Podzamczu.

Te liczby pokazują, że turystyka, czyli kierunek, który obraliśmy w strategii rozwoju gminy Chęciny i na który mocno stawiamy, jest właściwy. Bardzo się cieszymy z minionego sezonu turystycznego, ale nie spoczywamy na laurach - przekazał burmistrz Chęcin, Robert Jaworski. Samorządowiec dodał, że planowany jest kolejny etap renowacji zamkowych murów.

W statystykach ruchu turystycznego nie zostały uwzględnione szlaki piesze - m.in. do rezerwatów przyrody na Zelejowej, Miedziance i Jaskini Piekiełko, które wchodzą w skład Geoparku Świętokrzyskiego - od 2021 r. Światowego Geoparku UNESCO. Możliwe więc, że faktyczna liczba turystów jest jeszcze większa.

Gmina Chęciny położona jest w centralnej części województwa świętokrzyskiego, kilkanaście kilometrów na południowy zachód od Kielc. Mieszka w niej około 15 tys. osób.