"Gratuluję objęcia urzędów, ale także gratuluję ponad dwóch lat dobrej pracy dla Polski, po to, żeby zmiana, którą zapowiadaliśmy w 2015 roku i wcześniej, była zmianą dobrą" - powiedział Andrzej Duda przemawiający w Pałacu Prezydenckim do nowo-powołanych i jednocześnie tych odwołanych ministrów. Jak dodał: gratuluję premierowi Morawieckiemu odwagi i umiejętności dokonywania zmian nie tylko personalnych, ale także strukturalnych i organizacyjnych.

Andrzej Duda zapewnił: jestem otwarty na współpracę. Proszę o spotkania w przypadku jakichkolwiek problemów; będę czynił wszystko, żeby jak najlepiej współpracować z rządem - dodał prezydent.

ZMIANY W RZĄDZIE. RELACJA MINUTA PO MINUCIE

Jesteście państwo ludźmi bardzo skromnymi. Wielokrotnie słyszałem, jak mówiliście: to jest służba, tu nie ma żadnych z naszej strony oczekiwań, nie ma żadnych żądań, my wykonujemy służbę dla Rzeczypospolitej Polskiej, pełniąc te stanowiska - powiedział prezydent. Ale ja uważam, że jest obowiązkiem prezydenta ludziom, którzy służą ojczyźnie z całego serca podziękować. I wszystkim państwu - zarówno w tym, którzy dzisiaj obejmują urzędy, jak i tym, którzy dzisiaj z urzędów odchodzą (...), jak i tym, którzy cały czas te urzędy pełnią i będą pełnili - bardzo, bardzo, z całego serca dziękuję - podkreślił Andrzej Duda.

Duże zmiany w rządzie. Macierewicz odchodzi. Sprawdź, kto jeszcze

Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał nowych członków Rady Ministrów. W rządzie nie będzie już Antoniego Macierewicza, Witolda Waszczykowskiego, Anny Streżyńskiej, Konstantego Radziwiłła i Jana Szyszki. Część dotychczasowych ministrów: Mariusz Błaszczak, Henryk... czytaj więcej

Według prezydenta, działania, które podjął Mateusz Morawiecki, "mają prowadzić do tego, aby ministerstwa, poszczególne działy funkcjonowały jeszcze efektywniej niż do tej pory, aby jeszcze sprawniej mogły realizować te zadania, które państwo podjęliście, które podjęliśmy dla Rzeczypospolitej, dla naszego społeczeństwa".

Andrzej Duda zaznaczył jednocześnie, że "wiele dobrych rzeczy udało się już zrobić, przede wszystkim za czasów, kiedy premierem była pani premier Beata Szydło". Większość z państwa była w tym rządzie i to państwo jesteście właśnie autorami tej dobrej zmiany; ogromnie za to dziękuję - powiedział.

"Będę czynił wszystko, żeby z państwem jak najlepiej współpracować"

Jestem otwarty na współpracę; proszę państwa o to, żebyście byli w kontakcie ze mną, z Kancelarią Prezydenta; chciałbym, żebyście państwo widzieli we mnie tego, który współdziała i wspiera waszą pracę - zapewniał Andrzej Duda nowo-powołanych ministrów prezydent.

Głęboko wierzę w to, że te zmiany, które następują, przyczynią się do jeszcze efektywniejszego działania rządu, jeszcze efektywniejszego działania poszczególnych ministerstw. Krótko mówiąc, że wszystkie te zobowiązania, które zostały podjęte zostaną dopełnione, w miarę możliwości, przynajmniej te najważniejsze do końca tej kadencji, czyli do końca 2019 roku - dodał Andrzej Duda. Podkreślił, że jest otwarty na współpracę z Radą Ministrów. Proszę o spotkania w przypadku jakichkolwiek problemów, jeżeli będzie trzeba coś przeprowadzić, jeżeli będzie tam potrzebne specjalne działanie ze strony prezydenta, proszę przyjść i po prostu mi o tym powiedzieć; ja będę czynił wszystko, żeby z państwem jak najlepiej współpracować. Mnie ogromnie na tym zależy, żeby to, co robimy dla Rzeczypospolitej, było robione jak najlepiej  - powiedział prezydent.

Drużyna Morawieckiego

We wtorek, prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał nowych członków Rady Ministrów.

Nowym ministrem finansów została Teresa Czerwińska, a ministrem inwestycji i rozwoju został Jerzy Kwieciński. Dotychczas resortami finansów i rozwoju kierował Mateusz Morawiecki.

Prezydent powołał Jadwigę Emilewicz na ministra przedsiębiorczości i technologii, Jacka Czaputowicza na szefa MSZ, a Łukasza Szumowskiego na ministra zdrowia.

Mariusz Błaszczak, który dotychczas pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji został powołany na ministra obrony narodowej; nowym szefem MSWiA został dotychczasowy wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński.

Na funkcję ministra środowiska powołany został Henryk Kowalczyk, który wcześniej był przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Andrzej Adamczyk został powołany na ministra infrastruktury; wcześniej pełnił funkcję ministra infrastruktury i budownictwa.

Kto odchodzi?

Wcześniej prezydent Andrzej Duda odwołał ze stanowisk m.in.: szefa MON Antoniego Macierewicza, ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, szefa resortu środowiska Jana Szyszkę, ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, minister cyfryzacji Annę Streżyńską.

We wtorkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim uczestniczyli poza prezydentem Dudą i premierem Morawieckim m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński oraz Stanisław Karczewski, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta oraz KPRM.

Na początku grudnia prezydent Duda przyjął dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego. Kilka dni później odbyło się powołanie przez prezydenta rządu Morawieckiego. Nowy premier został jednocześnie powołany na szefa resortu finansów i rozwoju, z kolei była premier Beata Szydło została wicepremierem, skład reszty Rady Ministrów nie uległ zmianie.