Jacek Czaputowicz, dotychczasowy podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, zastąpił na stanowisku szefa resortu Witolda Waszczykowskiego. Tym samym potwierdziły się nieoficjalne informacje RMF FM.

Jacek Czaputowicz, dotychczasowy podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, zastąpił na stanowisku szefa resortu Witolda Waszczykowskiego. Tym samym potwierdziły się nieoficjalne informacje RMF FM.
Jacek Czaputowicz /Paweł Supernak /PAP

Zmiany w składzie Rady Ministrów, na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, dokonuje w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda.

Witold Waszczykowski, który dotychczas zajmował stanowisko ministra spraw zagranicznych, był jednym z najczęściej typowanych członków Rady Ministrów w zapowiadanej od kilku miesięcy rekonstrukcji rządu. Decyzja o jego "skreśleniu" miała zapaść już w czasie ostatniej wizyty Mateusza Morawieckiego w Budapeszcie.

Nieoficjalnie: Jacek Czaputowicz przyjął propozycję objęcia teki szefa MSZ

Nowym szefem polskiej dyplomacji ma być Jacek Czaputowicz. Według nieoficjalnych źródeł RMF FM w MSZ, dotychczasowy podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych przyjął propozycję objęcia teki ministra. czytaj więcej

Witolda Waszczykowskiego zastąpił 62-letni Jacek Czaputowicz, profesor politologii i absolwent podyplomowych studiów na uczelniach zagranicznych - m.in. na Uniwersytecie Oksfordzkim.

W latach 70. i 80. współpracował z opozycją demokratyczną, działał w "Solidarności" oraz Ruchu "Wolność i Pokój". Wcześniej współpracował z Komitetem Obrony Robotników. W okresie stanu wojennego został internowany na okres ponad 11 miesięcy.

W latach 1988-90 był członkiem Komitetu Obywatelskiego przy przewodniczącym NSZZ "Solidarność".

Pracę w administracji publicznej rozpoczął w 1990 roku. Przez dwa lata był wicedyrektorem, a następnie dyrektorem Departamentu Konsularnego i Wychodźstwa. Od 1998 roku był z kolei zastępcą Szefa Służby Cywilnej. Po ośmiu latach zaczął pełnić funkcję dyrektora Departamentu Strategii i Planowania Polityki Zagranicznej MSZ.

Czaputowicz w latach 2008-2012 był także dyrektorem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, a od stycznia ubiegłego roku pełnił funkcję dyrektora Akademii Dyplomatycznej MSZ.

W 2014 został Członkiem rady programowej Prawa i Sprawiedliwości został w 2014 roku. Na stanowisko podsekretarza stanu w MSZ premier Beata Szydło powołała go we wrześniu 2017 roku.

Czaputowicz został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.

Sikorski: To patriota czasu walki z komuną

Minister Czaputowicz to patriota czasu walki z komuną, i urzędnik znający MSZ - napisał na Twitterze były szef dyplomacji Radosław Sikorski. Oby zmiana polityki wewnętrznej Polski umożliwiła mu prowadzenie skuteczniejszej polityki zagranicznej - dodał.

Wybór Czaputowicza na ministra spraw zagranicznych pochwalił na Twitterze także poseł PO Rafał Trzaskowski z PO, były wiceszef MSZ ds. europejskich. Świetny specjalista - napisał. Co do kompetencji mogę tylko pochwalić. Misja niestety samobójcza. Dlaczego żaden pełnokrwisty polityk PiS się jej nie podjął? ­- zastanawia się polityk.


Rekonstrukcja rządu - wtedy jeszcze pod przywództwem Beaty Szydło - zapowiedziana została przez nią pod koniec października ubiegłego roku. Po kilku tygodniach oczekiwania, 7 grudnia, po serii spotkań na szczycie i posiedzeniu komitetu politycznego PiS rzeczniczka partii Beata Mazurek ogłosiła, że Beata Szydło poda swój rząd do dymisji, a nowym premierem zostanie Mateusz Morawiecki, dotychczasowy wicepremier oraz minister rozwoju i finansów.

Kilka dni później prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł stary-nowy rząd: w porównaniu z gabinetem Szydło nie wprowadzono w nim wówczas żadnych zmian.

Poważniejsze roszady zapowiedziane zostały natomiast na styczeń. Sam Morawiecki mówił, że możemy spodziewać się ich w krótkim czasie po święcie Trzech Króli.

(ł)