Biegacze i skoczkowie znaleźli się w 15-osobowej kadrze Polski na mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym, które potrwają do 3 marca we włoskim Val di Fiemme. W grupie dziewięciu biegaczy absolutną liderką jest Justyna Kowalczyk. Grupie sześciu skoczków przewodzi natomiast Kamil Stoch.

W zespole prowadzonym przez Łukasza Kruczka poza Stochem znaleźli się: Maciej Kot, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Krzysztof Miętus i Stefan Hula. Z tej grupy już we Włoszech wybrana zostanie czwórka zawodników na dwa konkursy indywidualne i jeden drużynowy. Zawody odbędą się na skoczni w Predazzo.

Sztab trenerski kadry skoczków tworzą razem z Kruczkiem jego asystenci Zbigniew Klimowski i Grzegorz Sobczyk, fizjoterapeuta Łukasz Gębala, serwismen Kacper Skrobot oraz psycholog Kamil Wódka. Nad zdrowiem wszystkich członków ekipy czuwać zaś będzie doktor Aleksander Winiarski.

Kowalczyk jedyną nadzieją wśród biegaczy

Biegacze rywalizują na trasach Lago di Tesero. O medale powalczy liderująca w Pucharze Świata Justyna Kowalczyk. Obok niej w zespole pań znalazły się także Paulina Maciuszek, Sylwia Jaśkowiec, Kornelia Kubińska i Agnieszka Szymańczak. Poza tym do Włoch wyleciało czterech mężczyzn: Maciej Kreczmer, Maciej Staręga, Sebastian Gazurek i Jan Antolec. Wszyscy wystartują indywidualnie, w sztafecie i sprincie drużynowym.

Justyną Kowalczyk opiekują się trener główny Aleksander Wierietielny, jego asystenci Rafał Węgrzyn i Mateusz Nuciak, serwismeni Are Metz i Peep Koidu, fizjoterapeuta Rafał Jaworek i lekarz Robert Śmigielski.

Z pozostałymi reprezentantami pracować zaś będą szkoleniowcy Ivan Hudac i Janusz Krężelok, fizjoterapeuta Paweł Gurbisz i lekarz Renata Komisarska. Sprzętem zajmą się Andrzej Michałek, Mariusz Hluchnik, Ferran Pubill i Valentina Vuerich.

Skład reprezentacji Polski na MŚ w Val di Fiemme:

Skoki narciarskie: Kamil Stoch, Maciej Kot, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Krzysztof Miętus, Stefan Hula.

Biegi narciarskie: kobiety - Justyna Kowalczyk, Paulina Maciuszek, Sylwia Jaśkowiec, Kornelia Kubińska, Agnieszka Szymańczak; mężczyźni - Maciej Kreczmer, Maciej Staręga, Sebastian Gazurek, Jan Antolec.

(MRod)