Mężczyzna, który został uchwycony przez monitoring lotniska w Zaventem w towarzystwie Ibrahima El Bakraoui i Nadżima Laszrawiego to Faycal C. - informuje dziennik "Le Soir". Belgijska prokuratura nie potwierdza tych doniesień, przyznaje jednak, że Faycal C. usłyszał zarzut przynależności do organizacji terrorystycznej, zabójstwa o charakterze terrorystycznym oraz usiłowania takich zabójstw.

Belgijska prokuratura poinformowała, że Faycalowi C. postawiono zarzuty przynależności do organizacji terrorystycznej, zabójstwa o charakterze terrorystycznym oraz usiłowania kolejnych takich zabójstw. Śledczy podali też, że drugi mężczyzna, Aboubakar A., został postawiony w stan oskarżenia w związku z podejrzeniem, że uczestniczył w działaniach ugrupowania terrorystycznego.

Faycal C. miał zostać zidentyfikowany przez taksówkarza, który zawiózł dżihadystów na lotnisko - podaje "Le Soir", powołując się na swoje źródła. Taksówkarz miał zapamiętać ubranie mężczyzny. Prokuratura jednak nie potwierdza tych doniesień, choć policja przyznaje, że jest wysokie prawdopodobieństwo, że mężczyzna w kapeluszu to Faycal C. Dziennik dodaje, że jeden z mężczyzn podobny do tego, który widnieje na nagraniach z monitoringu lotniska Zaventem, jest od jakiegoś czasu obserwowany przez policję.

Inne media twierdzą, że Faycal C. był dziennikarzem-freelancerem.

W czwartek w wyniku akcji policyjnej aresztowano trzech mężczyzn w okolicy biura prokuratora. Policja podała, że jeden z nich to “Faycal C." Aresztowano w sumie 11 osób, które mogły mieć związek z atakami w Brukseli. 9 zatrzymano w Brukseli, a dwie w Niemczech.

W wyniku ataków w stolicy Belgii zginęło 31 osób, a ok. 300 zostało rannych.


(az,dp)