Porozumienie Jarosława Gowina ogłosiło nazwisko swego kandydata na prezydenta Rzeszowa: to rzeszowski radny Waldemar Kotula. Jego kandydatura wyłoniona została w partyjnych prawyborach na Podkarpaciu.

Zjednoczona Prawica w Rzeszowie się podzieliła

Fotel prezydenta Rzeszowa zwolnił się w związku z rezygnacją - po ponad 18 latach na stanowisku - Tadeusza Ferenca.

On sam, choć w przeszłości był politykiem SLD i w ostatnich latach kojarzony był raczej z opozycją, swoje poparcie przekazał wiceministrowi sprawiedliwości Marcinowi Warchołowi z Solidarnej Polski, którego poparło również samo ugrupowanie Zbigniewa Ziobry.

Prawo i Sprawiedliwość zdecydowało się poprzeć w podkarpackich wyborach tamtejszą wojewodę Ewę Leniart, która wystartuje z własnego komitetu obywatelskiego.

Kandydatem Porozumienia: Waldemar Kotula

Kandydata Porozumienia wyłoniły natomiast niedzielne partyjne prawybory na Podkarpaciu: o fotel po Tadeuszu Ferencu powalczy rzeszowski radny Waldemar Kotula.

W głosowaniu pokonał on Arkadiusza Oponia, wiceprezesa Polskiej Organizacji Turystycznej.

"W naszym ugrupowaniu nie było nominacji centralnych, odgórnych, tylko sami członkowie Porozumienia Jarosława Gowina z całego Podkarpacia wybrali kandydata" - podkreślił lider ugrupowania w regionie Stanisław Kruczek.

Zaznaczył, że Waldemar Kotula od pokoleń związany jest z Rzeszowem.

"Jest mieszkańcem tego miasta, skończył tu szkołę średnią, Politechnikę Rzeszowską, jest po studiach doktoranckich, jest informatykiem z wykształcenia. Jest też dwie kadencje radnym Rzeszowa, dlatego wszystkie sprawy mieszkańców są mu doskonale znane" - podkreślał Kruczek.

Opozycja ma Konrada Fijołka, Konfederacja: Grzegorza Brauna

Z kandydatami popieranymi przez partie Zjednoczonej Prawicy zmierzy się wpierany przez opozycję Konrad Fijołek związany z komitetem Rozwój Rzeszowa. Poparcie dla niego zadeklarowały Koalicja Obywatelska, Lewica, Polskie Stronnictwo Ludowe i Polska 2050.

W prezydenckim wyścigu wystartuje również poseł Konfederacji Grzegorz Braun.

Ponadto zamiar kandydowania ogłosił były poseł Kukiz'15 Maciej Masłowski.