"Decydującą rolę w budowaniu polskiej polityki w odniesieniu do Unii ma premier Mateusz Morawiecki. To bardzo zdolny i otwarty na współpracę z UE polityk" – stwierdził w rozmowie z tygodnikiem “Sieci” prezes Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. "Ma dużą umiejętność przekonywania kierownictwa PiS do polityki, która jednak rozmija się z naszym programem z 2014 r., który nie został nigdy odrzucony" – dodał.

W rozmowie z tygodnikiem "Sieci" Zbigniew Ziobro stwierdził, że Solidarna Polska zgadza się z Prawem i Sprawiedliwością co do zagrożenia ze strony Rosji. Dodał, że partia widzi także poważne zagrożenie dla polskiej suwerenności na Zachodzie, "w procesach, które zachodzą w Unii Europejskiej". Na tym tle pojawiły się rozdźwięki między nami a PiS - wskazał

Długoterminowo poważnym zagrożeniem dla istnienia państwa polskiego jest to, do czego dąży część elit europejskich - ocenił minister sprawiedliwości. One nie ukrywają, że marzy im się nie tylko stopniowa marginalizacja państw narodowych i podporządkowanie ich dominującym w Europie siłom, głównie Berlinowi, ale coś więcej - za finalny cel mają powołanie na wzór Stanów Zjednoczonych nowego federalnego państwa europejskiego z 450 mln obywateli. Zastąpiłoby ono państwa narodowe - powiedział.

"Nie będziemy w jednym rządzie z PSL"

Prezes Solidarnej Polski odniósł się również do ewentualnej koalicji Zjednoczonej Prawicy z PSL. Wiemy też, że rozmowy o poszerzeniu koalicji o PSL były prowadzone jeszcze przed wyborami prezydenckimi - zdradził. Nie będziemy jednak - mówię tu o Solidarnej Polsce - w jednym rządzie z PSL, rozbieżności są zbyt duże - zadeklarował Ziobro w rozmowie z tygodnikiem "Sieci".