Prawie połowa Polaków uważa, że prezydent powinien być z innej opcji politycznej niż rząd – tak wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM. Pracownia zapytała w nim Polaków o ich wizję prezydentury.


Jak się okazuje, większość pytanych uważa, że prezydent powinien być z innej opcji politycznej, niż  rząd. Za takim twierdzeniem opowiedziało się 48,5 procent respondentów.

Innego zdania jest jedna trzecia Polaków, bo 32,9 procent twierdzi, że prezydent powinien być z tej samej partii co premier i ministrowie. Ponad 18 proc. Polaków nie zdecydowało się na żadną z tych opcji.

Co naturalne, wśród wyborców Andrzeja Dudy jest najwyższy odsetek uważających, że prezydent i rząd powinni być z tej samej partii - sądzi tak 64 proc. badanych. Wśród wyborców kandydatów opozycyjnych, w tym Rafał Trzaskowskiego, przeciwnego zdania jest 83 proc. respondentów.

II tura. Starcie Duda-Trzaskowski

W II turze wyborów prezydenckich zmierzą się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. W pierwszej turze głosowania wygrał Duda z wynikiem 43,5 procent głosów. Rafał Trzaskowski uzyskał 30,46 procent.