Według sondażu late poll przeprowadzonego przez Ipsos, wzrasta przewaga Andrzeja Dudy nad Rafałem Trzaskowskim. W najnowszym badaniu głos na urzędującego prezydenta zdecydowało się oddać 51 procent wyborców, a na Rafała Trzaskowskiego 49 procent. To oznacza, że w stosunku do badania exit poll Duda zwiększył swoją przewagę nad konkurentem z 0,8 do 2 punktów procentowych.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

- Sondażowe wyniki wyborów prezydenckich wskazują na wygraną Andrzeja Dudy. Według badania late poll przeprowadzonego przez Ipsos dla trzech największych stacji telewizyjnych, w II turze wygrał Andrzej Duda uzyskując 51 procent poparcia. Na drugim miejscu uplasował się Rafał Trzaskowski uzyskując 49 procent. Te dane biorą pod uwagę wyniki głosowania z 90 procent komisji wyborczych, gdzie było przeprowadzane badanie.

- Według badania, frekwencja w II turze wyniosła 67,9 procent. Gdyby te dane się sprawdziły, to nie zostałby pobity rekord z 1995 roku, kiedy w II turze do urn poszło 68,23 procent wyborców.

Wielkopolskie: W okręgu pilskim wygrał Rafał Trzaskowski

W okręgu pilskim drugą turę wyborów prezydenckich wygrał Rafał Trzaskowski, uzyskując 55,58 proc. głosów - podała w poniedziałek Okręgowa Komisja Wyborcza nr 47 w Pile. Andrzej Duda uzyskał 44,42 proc. poparcia.

Frekwencja wyniosła 65,17 proc.

Rafał Trzaskowski otrzymał 111 845 ważnych głosów. Andrzej Duda otrzymał 89 391 głosów. W okręgu nr 47 było 311 370 osób uprawnionych do głosowania.

05:54 Warmińsko-mazurskie: W okręgu elbląskim wygrał Rafał Trzaskowski

Rafał Trzaskowski wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w okręgu elbląskim, zdobywając 50,11 proc. głosów; na Andrzeja Dudę zagłosowało 49,89 proc. .

Jak poinformował PAP dyrektor elbląskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Elblągu Adam Okruciński, na Rafała Trzaskowskiego w II turze wyborów prezydenckich zagłosowało w okręgu elbląskim 146 tys. 210 wyborców (50,11 proc.); na Andrzeja Dudę głos oddało 145 tys. 532 wyborców (49,82 proc.).

05:44 Małopolskia: W okręgu tarnowskim wygrał Andrzej Duda

W okręgu tarnowskim w drugiej turze wyborów najwyższe poparcie uzyskał urzędujący prezydent Andrzej Duda. Zagłosowało na niego 70 proc. wyborców. Rafał Trzaskowski uzyskał 30 proc. głosów - wynika z protokołu opublikowanego przez Okręgową Komisję Wyborczą w Tarnowie.

Na Andrzeja Dudę głosowało 206 tys. 398 osób, na Rafała Trzaskowskiego - 88 tys. 447 wyborców. Frekwencja wyborcza wyniosła 67,04 proc.

Okręg tarnowski nr 20 obejmuje powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, tarnowski i miasto na prawach powiatu - Tarnów.

05:30 Podkarpackie: W okręgu rzeszowskim wygrał Andrzej Duda

W okręgu rzeszowskim - jednym z czterech w woj. podkarpackim - w drugiej turze wyborów prezydenckich zwyciężył Andrzej Duda, uzyskując 70,54 proc. poparcia. Na Rafała Trzaskowskiego głosowało 29,46 proc.

Protokół wyników głosowania w okręgu rzeszowskim - obejmującym powiaty: dębicki, leżajski, łańcucki, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, strzyżowski oraz miasto Rzeszów - opublikowała Okręgowa Komisja Wyborcza w Rzeszowie.

05:15 Rafał Trzaskowski przed Andrzejem Dudą w obu lubuskich okręgach

W obu okręgach obejmujących całe woj. lubuskie w drugiej turze wyborów prezydenckich Rafał Trzaskowski uzyskał lepszy wynik od Andrzeja Dudy - wynika z protokołów Okręgowych Komisji Wyborczych w Gorzowie Wlkp. i w Zielonej Górze.

W okręgu wyborczym nr 12, obejmującym powiaty: krośnieński, nowosolski, świebodziński, wschowski, zielonogórski, żagański, żarski i miasto na prawach powiatu Zielona Góra, Trzaskowski uzyskał w drugiej turze 183 943 głosy (59,78 proc.), a Duda - 123 779 głosy (40,22 proc.). Frekwencja wyniosła 64,99 proc.

05:00 Gdzie wygrywa Trzaskowski?

Tylko jedna osoba z 384, które mogły głosować na ośmiu polskich statkach i platformach nie wzięła udziału w drugiej turze wyborów prezydenckich - wynika z informacji opublikowanej na stronach PKW. W tych obwodach ponownie wygrał Rafał Trzaskowski.

Na stronach Państwowej Komisji Wyborczej opublikowano dane z ośmiu obwodów głosowania, które były zlokalizowane na czterech polskich statkach (Darze Młodzieży, Horyzoncie II, Fryderyku Chopinie, Oceanii) i czterech platformach wydobywczych (Baltic Beta, Lotos Petrobaltic, Petrobaltic, Petro Giant).


04:45 Warszawa

W poniedziałek nad ranem do warszawskiej Okręgowego Komisji Wyborczej wpłynęła już większość protokołów od obwodowych komisji wyborczych z terenu Warszawy i powiatów wokół stolicy; komisja oczekuje przede wszystkim na protokoły z zagranicy, głównie z Europy - dowiedziała się PAP w komisji.

Warszawska Okręgowa Komisja Wyborcza mieści się w stołecznym ratuszu przy pl. Bankowym, dostarczane są do niej protokoły z obwodowych komisji wyborczych ze stołecznych dzielnic, z podwarszawskich powiatów, a także z głosowania w obwodach za granicą.


02:13 Nie będzie rekordu frekwencji?

Według badania Ipsos, frekwencja w II turze wyniosła 67,9 procent. Gdyby te dane się sprawdziły, to nie zostałby pobity rekord z 1995 roku, kiedy w II turze do urn poszło 68,23 procent uprawnionych do głosowania.

02:04 Ponad 50 procent protokołów już trafiło do PKW

Do godziny 2:00 w nocy do PKW wpłynęło ponad 52 procent protokołów z komisji wyborczych.

01:59 Zaktualizowane wyniki late poll

Według najnowszego badania late poll, które przeprowadził Ipsos, Andrzej Duda uzyskał w wyborach prezydenckich 51 procent poparcia, a Rafał Trzaskowski 49 procent.

To dane, które uwzględniają wyniki głosowania w 90 procent komisji, w których były przeprowadzane badania.

01:42 Na stronie PKW jest już część wyników

Na stronie Państwowej Komisji Wyborczej pojawiają się już protokoły z pierwszych komisji wyborczych. Na razie na stronie PKW pojawiły się wyniki z ponad 42 procent komisji wyborczych.

01:30 Hołownia o wyniku wyborów

01:19 Ksiądz agitował za jednym z kandydatów

00:22 Sondażowe wyniki late poll

00:17 Late poll a exit poll

Wynuki late poll oznaczają, że Andrzej Duda powiększył swoją przewagę nad Rafałem Trzaskowskim o 0,4 punkty procentowe. 

00:10 Wyniki late poll

23:58 Wzrasta przewaga Andrzeja Dudy

Według badania Late poll przeprowadzonego przez Ipsos Andrzej Duda uzyskał 50,8 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski - 49,2 proc.

23:43 Frekwencja z podziałem na województwa

23:34 Duda w Pałacu Prezydenckim

Miałem nadzieję, że pan Rafał Trzaskowski przyjdzie i że będziemy mogli uścisnąć sobie dłoń - powiedział w niedzielę późnym wieczorem w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda.

Prezydent Duda podczas wieczoru wyborczego po ogłoszeniu sondażowych wyników II tury wyborów zaprosił Rafała Trzaskowskiego wraz z małżonką do Pałacu Prezydenckiego na godz. 23. Chcę, żebyśmy podali sobie ręce i żeby ten uścisk dłoni zakończył tę kampanię - powiedział wówczas. Ten jednak nie przyjął zaproszenia.

23:31 W Wielkiej Brytanii wyniki najwcześniej w poniedziałkowe południe

Wyniki II tury wyborów prezydenta RP na terenie Wielkiej Brytanii będą znane najwcześniej w poniedziałek koło południa, ale możliwe jest, że będzie to nieco później - poinformowała PAP ambasada RP w Londynie.

Do udziału w wyborach na terenie Wielkiej Brytanii zarejestrowała się rekordowa ilość 183 tys. obywateli polskich, co stanowi jedną trzecią wszystkich wyborców zarejestrowanych za granicą. To także o ponad 50 tys. więcej niż w pierwszej turze. 

23:23 Rozmowa z Robertem Kropiwnickim z PO

23:21 Rozmowa z Małgorzatą Kidawą-Błońską

23:13 80 procent protokołów już spłynęło do PKW

Według nieoficjalnych informacji dziennikarzy RMF FM, do Państwowej Komisji Wyborczej spłynęło już 80 procent protokołów z Obwodowych Komisji Wyborczych.

23:07 Bosak o wyniku wyborów

Obóz rządzący powinien wyciągnąć wnioski z wyniku wyborów; arogancja, niekompetencja i wolty ideowo-programowe, które wykonał PiS nie cieszą się zaufaniem - stwierdził w niedzielę wieczorem Krzysztof Bosak, który był kandydatem Konfederacji na prezydenta w pierwszej turze wyborów.

23:01 Ziobro o wyniku wyborów

Gdyby w Polsce była większa równowaga w mediach, myślę, że II tury w ogóle by nie było; sztab kandydata KO Rafała Trzaskowskiego czasami był bardziej w mediach niż w samym sztabie - ocenił szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro, pytany o wyniki exit poll niedzielnych wyborów.

22:53 Fogiel: Czekamy na oficjalne wyniki

Czekamy na oficjalne wyniki głosowania, ale pełni optymizmu; głęboko wierzę, że będzie on pozytywny dla prezydenta Andrzeja Dudy - mówił po ogłoszeniu sondażu exit poll Ipsos wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Głęboko wierzę, że będzie on pozytywny dla prezydenta Andrzeja Dudy - dodał. Polityk zwrócił uwagę na bardzo wysoką frekwencję bliską 70 proc. Dziękował jednocześnie wszystkim, którzy zdecydowali się wziąć udział w wyborach.

22:50 PKW: Nie będzie wyników cząstkowych

22:30 Najniższa frekwencja wśród seniorów

Najniższą frekwencję, 64,2 proc., odnotowano w grupie wiekowej 60 lat i więcej. Jednak w porównaniu z I turą frekwencja wśród seniorów wzrosła aż o 8,1 pkt proc. - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu. Najwyższa była frekwencja w grupie wiekowej 50-59 lat - 76,3 proc.

22:23 Głosowanie w Montrealu

22:20 Budka: Wynik będzie wynikiem maratońskiego biegu

Budka w niedzielnej rozmowie z dziennikarzami porównywał, że ostateczny wynik wyborów prezydenckich będzie jak wynik rywalizacji w maratońskim biegu. "Wierzę w to, że finisz, te ostatnie metry, te godziny, kiedy będą schodziły wyniki będzie szczęśliwy dla Rafała Trzaskowskiego" - powiedział.

Szef PO dodał, że najbardziej smuci sposób organizacji wyborów prezydenckich za granicą przez polski rząd. "Minister spraw zagranicznych powinien podać się do dymisji" - ocenił. "Setki Polaków mówiły, że nie dostali kart do głosowania, mamy sygnały, że nawet w krajach, gdzie nie trzeba było wysyłać kart, one były wysyłane; (...) to jest wielka porażka państwa, porażka tego rządu i ministra spraw zagranicznych" - podkreślił Budka.

22:17 Większość wyborców Biedronia na Trzaskowskiego

Podobnie było w przypadku wyborców kandydata Lewicy Roberta Biedronia. 84,2 proc. z nich zagłosowało na Rafała Trzaskowskiego. 15,8 proc. z nich poparło Andrzeja Dudę.

22:15 Wyborcy Kosiniaka-Kamysza w większości za Trzaskowskim

76,7 proc. osób, które w I turze wyborów prezydenckich oddały głos na Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL), wybrały w II turze Rafała Trzaskowskiego. 23,3 proc. - na Andrzeja Dudę.

22:12 Wyborcy Hołowni poparli Trzaskowskiego

85,5 proc. osób, które w I turze wyborów prezydenckich poparło Szymona Hołownię (bezpartyjny), zagłosowało w II turze na Rafała Trzaskowskiego. Natomiast 14,5 proc. oddało głos na Andrzeja Dudę.

22:10 Wyborcy Bosaka poparli obu kandydatów

Głosy wyborców Krzysztofa Bosaka w II turze wyborów prezydenckich rozłożyły się w podobny sposób na Andrzeja Dudę (51,5 proc.) i Rafała Trzaskowskiego (48,5 proc.).

22:07 PKW poda ostateczne wyniki wyborów

Kolejna konferencja PKW odbędzie się po otrzymaniu wszystkich protokołów od obwodowych komisji.

22:05 Duda wygrywa wśród rolników, robotników czy bezrobotnych

Prezydent Andrzej Duda otrzymał większość głosów wśród rolników, robotników, osób bezrobotnych, emerytów i rencistów - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat. Kandydata KO Rafała Trzaskowskiego poparli m.in. właściciele firm i pracownicy administracji.

Andrzej Duda otrzymał 81 proc. głosów oddanych przez rolników. Zwyciężył również wśród robotników - 65,9 proc., bezrobotnych - 65 proc. oraz emerytów i rencistów - 63,4 proc.

Rafał Trzaskowski uzyskał większość głosów właścicieli i współwłaścicieli firm (66,9 proc.) oraz dyrektorów, kierowników i specjalistów (68,1 proc.). Kandydata KO poparli również pracownicy administracji i usług (56,2 proc.), a także uczniowie i studenci (70,3 proc.).

22:04 Duda wygrywa w USA

Prezydent RP Andrzej Duda zwyciężył w drugiej turze polskich wyborów prezydenckich w USA, uzyskując 54,96 proc. głosów. Kandydat KO Rafał Trzaskowski otrzymał 45,04 proc. głosów.

Na Andrzeja Dudę zagłosowało 19 700 wyborców, a na Trzaskowskiego - 16 144.

Duda, kandydat PiS-u, zwyciężył w największych skupiskach Polonii - w okręgach konsularnych w Chicago oraz w Nowym Jorku. Trzaskowski wygrał w okręgach w Los Angeles, Waszyngtonie oraz Houston.

22:00 Konferencja PKW

21:56 Trzaskowski wygrał w 9 województwach, Duda w 7

Kandydat KO Rafał Trzaskowski wygrał w dziewięciu województwach, a popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda w siedmiu.

Według sondażu Trzaskowski zwyciężył w województwach: pomorskim (66,4 proc.), lubuskim (63,1 proc.), zachodniopomorskim (63,1 proc.), dolnośląskim (58,6 proc.), opolskim (55,6 proc.), w wielkopolskim (55,3 proc.), kujawsko-pomorskim (53,9 proc.), warmińsko-mazurskim (53,1 proc.), śląskim (52,3 proc.).

Duda wygrał w województwach: podkarpackim (72,6 proc. głosów), lubelskim (64,4 proc.), świętokrzyskim (63,4 proc.), podlaskim (60 proc.), łódzkim (57,1 proc.), małopolskim (57,2 proc.) i mazowieckim (51 proc.).

21:52

21:50 Trzaskowski na wieczorze wyborczym

"Mówiliśmy, że będzie blisko - i jest blisko, ale jestem absolutnie przekonany, że zwyciężmy!" - ogłosił Rafał Trzaskowski w pierwszych słowach swego wystąpienia tuż po opublikowaniu wstępnych sondażowych wyników wyborów prezydenckich 2020. Jak wskazuje badanie Ipsos dla największych stacji telewizyjnych, kandydat Koalicji Obywatelskiej uzyskał 49,6 procent głosów, zaś prezydenta Andrzeja Dudę poparło 50,4 procent wyborców. Różnica między wynikami kandydatów - 0,8 punktu procentowego - mieści się w granicach błędu statystycznego. "Ta noc będzie nerwowa, ale jestem absolutnie przekonany, że jak policzymy głos do głosu, to zwyciężymy!" - mówił Trzaskowski.

21:48 Trzaskowski wygrywa wśród osób z wyższym wykształceniem

Prezydent Andrzej Duda zwyciężył wśród wyborców z wykształceniem od podstawowego do średniego włącznie. Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski miał przewagę tylko wśród osób z licencjatem i wyższym wykształceniem - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat.

21:44 Duda wygrywa na wsi, Trzaskowski w miastach

Andrzej Duda wygrał z Rafałem Trzaskowskim na wsi, gdzie uzyskał 63,2 proc. głosów. Kandydat KO miał przewagę w małych, średnich i dużych miastach - wynika z sondażu IPSOS dla TVP, TVN i Polsat. Największe poparcie Trzaskowski uzyskał w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców (66,5 proc. głosów).

21:42 Duda zaprosił Trzaskowskiego do Pałacu

21:32 Kinga Duda na wieczorze wyborczym

"Niezależnie od tego, kto wygra te wybory, chciałabym zaapelować do państwa, żeby nikt w naszym kraju nie bał się wyjść z domu. Niezależnie od tego w co wierzymy, jaki mamy kolor skóry, jakie mamy poglądy, jakiego kandydata popieramy i kogo popieramy, wszyscy jesteśmy równi i wszyscy zasługujemy na szacunek"  - powiedziała w czasie wieczoru wyborczego Kinga Duda, córka urzędującego prezydenta.

21:28 W niektórych miejscach trwa głosowanie

21:21 Kinga Duda zabrała głos

21:20 Duda zaprasza Trzaskowskiego do Pałacu Prezydenckiego

W czasie wieczoru wyborczego Andrzej Duda zaprosił na 23:00 do Pałacu Prezydenckiego Rafała Trzaskowskiego i jego małżonkę. 

21:18 Trzaskowski też dziękuje Dudzie

Dziękuję panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie za to, że prowadziliśmy tę kampanię; żałuję, że nie udało nam się spotkać, ale przeciwników politycznych trzeba również docenić - powiedział podczas wieczoru wyborczego Rafał Trzaskowski.

21:14 Trzaskowski po ogłoszeniu wyników

"Jestem absolutnie przekonany, że zwyciężmy; wystarczy tylko policzyć głosy" - powiedział kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski po ogłoszeniu sondażowych wyników II tury wyborów prezydenckich.

Mówiliśmy o tym, że będzie blisko i jest blisko, ale jestem absolutnie przekonany, że zwyciężymy - powiedział po ogłoszeniu wyników sondażowych Trzaskowski. Wystarczy tylko policzyć głosy - dodał.

21:11 Duda gratuluje Trzaskowskiemu

Gratuluję Rafałowi Trzaskowskiemu jego wyniku, gratulacje z całego serca. Dziękuję również jego wyborcom za to, że wzięli udział, (w wyborach) że oddali głosy- powiedział na wieczorze wyborczym w Pułtusku Andrzej Duda, który w tegorocznych wyborach ubiega się o reelekcję.

21:08 Duda po ogłoszeniu wyników

Wygrać wybory prezydenckie przy 70 proc. frekwencji, to niebywała wiadomość, jestem wzruszony; taka frekwencja wystawia piękne świadectwo naszej demokracji - mówił prezydent Andrzej Duda podczas wieczoru wyborczego w Pułtusku.

Dziękował rodakom, którzy poszli do wyborów. Taka frekwencja wystawia nam piękne świadectwo, wystawia piękne świadectwo naszej demokracji- dodał prezydent. 

21:04 Rekordowa frekwencja

Frekwencja w II turze wyborów prezydenckich wyniosła 68,9 procent. To rekord w historii wyborów.

21:00 Duda minimalnie przed Trzaskowskim

21:00 Duda minimalnie przed Trzaskowskim

Znamy pierwsze, sondażowe wyniki wyborów prezydenckich. Według sondażu IPSOS dla trzech największych stacji telewizyjnych, w II turze wygrał Andrzej Duda uzyskując 50,4 procent poparcia. Tuż za nim uplasował się Rafał Trzaskowski uzyskując 49,6 procent.

20:40 Głosowanie turystów nad morzem

Ok. 450 osób głosowało w Wilnie w wyborach prezydenta RP. Lokal wyborczy w polskiej ambasadzie zamknięto o godz. 21 czasu lokalnego (godz. 20 w Polsce). "Wybory przebiegały spokojnie" - powiedział PAP Marian Sokalski, szef Obwodowej Komisji Wyborczej nr 81 w Wilnie.

20:31 Wybory w Wilnie

Ok. 450 osób głosowało w Wilnie w wyborach prezydenta RP. Lokal wyborczy w polskiej ambasadzie zamknięto o godz. 21 czasu lokalnego (godz. 20 w Polsce). "Wybory przebiegały spokojnie" - powiedział PAP Marian Sokalski, szef Obwodowej Komisji Wyborczej nr 81 w Wilnie.

20:24 Przekupił innego mężczyznę, by odpowiednio zagłosował

Policjanci zatrzymali w niedzielę mieszkańca powiatu sochaczewskiego (Mazowieckie), który przekupił innego mężczyznę, by ten w zamian za określone korzyści materialne zagłosował w wyborach na wskazanego kandydata na prezydenta.

20:02 Wyborca w Iławie wyniósł z lokalu kartę wyborczą

Podopieczny DPS w Iławie wyniósł kartę do głosowania, czym popełnił przestępstwo przeciwko wyborom. W Działdowie zniszczono 12 banerów o wartości 12 tys. zł - tego typu incydenty wyborcze odnotowała w niedzielę wieczorem warmińsko-mazurska policja.


19:49 Chciał podłożyć bombę w lokalu wyborczym

46-letni mężczyzna odpowie przed sądem za to, że groził podłożeniem bomby w lokalu wyborczym w Słupi Koneckiej (świętokrzyskie). Na miejscu interweniowali policyjni pirotechnicy. Mężczyzna, obywatel Ukrainy, miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie.

19:34 Na Śląsku prawie 40 incydentów wyborczych

Blisko 40 incydentów wyborczych zanotowano do późnego popołudnia w woj. śląskim. To przede wszystkim wykroczenia związane z podejrzeniem niedozwolonej agitacji wyborczej. Policjanci prowadzą też postępowanie w sprawie przestępstwa znieważenia flagi państwowej.

19:16 Przewodniczący komisji w Szczecinie ukarany mandatem

Przewodniczący jednej ze szczecińskich komisji wyborczych, który przyjechał do pracy samochodem oznakowanym materiałami wyborczymi jednego z kandydatów został ukarany mandatem - poinformował PAP w niedzielę sędzia Robert Bury z Okręgowej Komisji Wyborczej w Szczecinie.

19:05 Warszawa poszła do urn

Spośród dużych miast najwyższą frekwencję wyborczą zanotowano do godz. 17 w Warszawie - 57,69 proc., Zielonej Górze - 57,24 proc. i Poznaniu - 55,8 proc. - poinformował w niedzielę po południu szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak.

19:04 Na czele Mazowsze, Małopolska i Łódzkie

Najwyższa frekwencja wyborcza na godz. 17 była w województwie mazowieckim - 55,55 proc., drugie miejsce zajęło województwo małopolskie - 54,58 proc., a trzecie łódzkie - 52,96 proc. - poinformował w niedzielę przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak.

18:42 Wysoka frekwencja w wyborach

Frekwencja w II turze wyborów prezydenckich na godz. 17 wyniosła 52,1 proc. osób uprawnionych do udziału w tych wyborach - poinformował w niedzielę przewodniczący Państwowej Komisji Wyborcza Sylwester Marciniak na konferencji prasowej.