W II turze wyborów prezydenckich 2020 Andrzej Duda uzyskał 51 procent głosów, zaś Rafała Trzaskowskiego poparło 49 procent wyborców - takie są wyniki badania late poll, przeprowadzonego przez Ipsos dla trzech największych stacji telewizyjnych, opublikowane tuż przed godziną 02:00 w nocy. W porównaniu z mniej dokładnym sondażem exit poll, opublikowanym tuż po zakończeniu ciszy wyborczej, przewaga urzędującego prezydenta wzrosła z 0,8 do 2 punktów procentowych.

Sondaż exit poll, zrealizowany przez Ipsos dla TVN, TVP i Polsatu, wskazywał, że Andrzeja Dudę poparło w głosowaniu 50,4 procent wyborców, a na Rafała Trzaskowskiego zagłosowało 49,6 procent Polaków.

Około północy opublikowano wyniki sondażu late poll na podstawie danych z 50 procent komisji wyborczych, w których przeprowadzano badanie: wskazywały one, że za urzędującym prezydentem opowiedziało się 50,8 procent wyborców, zaś za kandydatem Koalicji Obywatelskiej - 49,2 procent. Tym samym przewaga Dudy nad Trzaskowskim wzrosła z 0,8 do 1,6 punktu procentowego.

Tuż przed godziną drugą w nocy natomiast poznaliśmy wyniki badania late poll z 90 procent komisji, zgodnie z którymi Andrzej Duda uzyskał poparcie 51 procent wyborców, zaś na Rafała Trzaskowskiego zagłosowało 49 procent Polaków.

Oznacza to zwiększenie przewagi urzędującego prezydenta nad kandydatem opozycji do 2 punktów procentowych.

Margines błędu przy tym badaniu to 1 punkt procentowy.

Mamy wysoką frekwencję!

Sondaże wskazały ponadto, że frekwencja z 12 lipca 2020 roku była co najmniej bliska rekordu.

Badanie exit poll i pierwsza odsłona late poll mówiły o frekwencji na poziomie 68,9 procent - co oznaczałoby pobicie rekordu z II tury wyborów prezydenckich 1995, kiedy to do urn poszło 68,23 procent wszystkich uprawnionych do głosowania.

Według sondażu late poll opublikowanego o 02:00 w nocy frekwencja była nieco niższa: zgodnie z tym badaniem głosy oddało w niedzielnej wyborczej dogrywce 67,9 procent uprawnionych do tego Polaków.

"Po prostu Polska". Zobacz studio wyborcze RMF FM i "DGP"!

Wraz z zakończeniem ciszy wyborczej na RMF 24 rozpoczął się specjalny program wyborczy RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej": Marcin Zaborski, gospodarz Popołudniowej rozmowy w RMF FM, i Marek Tejchman, zastępca redaktora naczelnego "DGP", przeanalizowali wyniki wyborów, zebrali pierwsze gorące komentarze polityków i ekspertów, łączyli się ze sztabami wyborczymi Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego, gdzie byli reporterzy RMF FM, i pokusili się o pierwsze polityczne prognozy na przyszłość.

Zobaczcie!