Wybory prezydenckie "przeprowadzone w cieniu pandemii" zakończyły się sukcesem frekwencyjnym - podsumował szef PKW Sylwester Marciniak. Poinformował, że kolejna konferencja PKW odbędzie się po otrzymaniu wszystkich protokołów od okręgowych komisji wyborczych.

Marciniak poinformował na wieczornej konferencji prasowej w Warszawie, że żadna z obwodowych komisji wyborczych nie podjęła uchwały o przedłużeniu głosowania. Tym samym cisza wyborcza zakończyła się godzinie 21 - powiedział.

Ocenił, że wybory na prezydenta "przeprowadzone w cieniu pandemii" zakończyły się "sukcesem frekwencyjnym". Podziękował za to "milionom wyborców".

Szef PKW zwrócił się z prośbą do członków przeszło 27 tys. komisji wyborczych o "rzetelne i sprawne ustalenie wyników głosowania".

Marciniak powiedział, że kolejna konferencja PKW odbędzie się po otrzymaniu i sprawdzeniu protokołów od wszystkich okręgowych komisji wyborczych, ustaleniu wyniku głosowania wyborczego, sporządzeniu protokołu głosowania i podjęciu uchwały w sprawie wyników wyborów.

Terminy, które wcześniej były określone, że jutro o godz. 10, 13:30 itd (planowano konferencje prasowe) o tyle są nieaktualne, że uprzedzimy media co najmniej godzinę przed terminem konferencji, kiedy otrzymamy protokół z wszystkich obwodowych komisji wyborczych i kiedy podejmiemy uchwałę o wyniku głosowania - powiedział Marciniak.

Co najmniej godzinę wcześniej zawiadomimy media o terminie konferencji - dodał szef PKW.

Przypominam, że ustawa szczególna z 2 czerwca przewiduje, że jeżeli chodzi o protokoły głosowania z obwodów za granicą, to maksymalnie czekamy 48 godzin od zamknięcia lokali wyborczych, czyli jest to termin - wtorek godzina 21:00 i jeszcze w zależności teraz którego czasu lokalnego, maksymalnie 23:00 - powiedział szef PKW.

Jak podkreślił, z tych informacji, które docierają wynika, że raczej nie powtórzy się sytuacja z I tury, sprzed dwóch tygodni. Ale to dopiero ostatecznie się okaże - zaznaczył Marciniak.

Nie jest wykluczone, że być może jutro uda nam się podać ostateczne wyniki głosowania w skali Polski i zagranicy i podejmiemy uchwałę w sprawie wyboru prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - oświadczył szef PKW.