Do niedzieli do godz. 21. trwa cisza wyborcza, która właśnie się rozpoczęła. Nie można prowadzić kampanii wyborczej i nakłaniać do głosowania na określonych kandydatów na prezydenta. Co grozi za złamanie ciszy wyborczej? Poniżej znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o ciszy wyborczej.

Cisza wyborcza zaczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania - wtedy prowadzenie kampanii wyborczej jest zakazane. Cisza wyborcza trwa od północy z piątku na sobotę aż do zamknięcia lokali wyborczych, do niedzieli 28 czerwca, do 21:00

W czasie trwania ciszy wyborczej zakazane jest przede wszystkim rozpowszechnianie materiałów wyborczych. Nie można urządzać manifestacji, wystąpień politycznych ani audycji radiowych czy telewizyjnych z udziałem kandydatów. Zakazana jest również agitacja w internecie - nie można publikować informacji o kandydatach, czy sondaży. Co ważne - zakaz dotyczy jedynie publikowania nowych materiałów. Tych, które powstały przed rozpoczęciem ciszy wyborczej usuwać nie trzeba.

Złamanie ciszy wyborczej. Jakie są kary?

Przypadki łamania ciszy wyborczej, jak np. rozdawanie ulotek, czy wywieszanie plakatów, można zgłaszać na policję.

Naruszenie lub złamanie ciszy wyborczej według polskiego prawa jest wykroczeniem zagrożonym grzywną (art. 498 Kodeksu wyborczego). Jej wysokość jest uregulowana w Kodeksie wykroczeń (art. 24) i może wynosić od 20 zł do 5 000 zł. 

Za publikację sondaży przed zamknięciem lokali wyborczych grozi grzywna od 500 tys. zł do 1 mln zł.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Wybory prezydenckie 2020 na nowych zasadach. Sprawdź, jak zagłosować