Mamy wyniki najnowszego sondażu United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM. Urzędujący prezydent Andrzej Duda wygrywa w nim zdecydowanie w I turze wyborów, ale już w II części głosowania może mieć problem z pokonaniem Rafała Trzaskowskiego, Władysława Kosiniaka-Kamysza i Szymona Hołowni. Duda wyraźnie wygrywa tylko z Krzysztofem Bosakiem i Robertem Biedroniem.

Gdyby w najbliższą niedzielę odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich, do urn poszłoby prawie 60 procent Polaków. 45,9 proc. zadeklarowało, że "zdecydowanie tak" będzie uczestniczyć w glosowaniu, a 13,8 proc. stwierdziło "raczej tak". "Raczej nie" odpowiedziało 15,2 proc. respondentów, a "zdecydowanie nie" - 23,3 procent.


W I turze wygrywa Andrzej Duda

Zgodnie z sondażem, w I turze wyborów prezydenckich wygrywa Andrzej Duda z wynikiem 41,2 procent. Drugi jest kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski - 27 procent. Wyprzedza on wyraźnie Szymona Hołownię na którego zagłosowałoby 12 procent respondentów.

Czwarty jest kandydat PSL Władysław Kosiniak-Kamysz z wynikiem 7 procent. Na Krzysztofa Bosaka zagłosowałoby 6,6 proc. wyborców, a na Roberta Biedronia 2,2 procent. 4 procent pytanych nie potrafiło wskazać swojego kandydata.

Pojedynki w II turze. Duda nie może być pewny zwycięstwa

Z pierwszej części sondażu wynika, że urzędujący prezydent Andrzej Duda nie ma szans na przekroczenie granicy 50 procent i wygranie wyborów w I turze. Gdyby do drugiej tury wszedł Rafał Trzaskowski, to Andrzej Duda uzyskałby wynik 44,5 procent głosów. Kandydat Koalicji Obywatelskiej mógłby liczyć na 44,3 procent głosów. 6,70 proc. wyborców nie wie, na kogo oddałoby głos w tym pojedynku, a 4,50 proc. wolałoby nie brać udział w takim wyborze. 

Bardzo zbliżony wynik do prezydenta w bezpośrednim pojedynku uzyskuje także Szymon Hołownia. W II turze uzyskałby 43,1 procent głosów, a Andrzej Duda wygrałby z nim tylko o 0,3 procent.

W przypadku wejścia do II tury wyborów Władysława Kosiniaka-Kamysza, kandydat PSL-Koalicji Polskiej uzyskałby taki sam wynik jak Andrzej Duda - 45,3 procent.

W przypadku pozostałych pojedynków, które jednak są mało prawdopodobne, Andrzej Duda z dużą przewagą wygrywa z kandydatem Lewicy Robertem Biedroniem (46,1 proc. głosów, do 40,9 proc. głosów) i pretendentem Konfederacji Krzysztofem Bosakiem (46,3 proc. do 30,7 procent).